Amir Rrahmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amir Rrahmani
Të dhënat personale
Data e lindjes (1994-02-24) 24 Shkurt 1994 (25 vjeç)
Vendi i lindjesPrishtinë, RSF Jugosllavi
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualPartizani Tirana
Numri18
Karriera në rini
2010–2011Drenica
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2011–2013Drenica40(1)
2013–2015Partizani Tirana59(3)
2015–2016Split41(1)
2016–Dinamo Zagreb23(1)
2016–2017Lokomotiva (huazim)28(1)
Ekipi kombëtar
2013–2014Shqipëria U–214(0)
2014–2015Shqipëria2(1)
2014–Kosova20(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 8 maj 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 19 nëntor 2018

Amir Rrahmani (lindur më 24 Shkurt 1994) është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si qëndër-mbrojtës për klubin kroat Dinamo Zagreb dhe me përfaqësuesen kosovare.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrahmani ka lindur në Prishtinë nga prindër shqiptarë me origjinë nga Skënderaj.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drenica[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrahmani filloi karrierën e tij si i ri te Drenica ku u promovua në skuadrën e parë gjatë sezonit 2011–12. Në verën e vitit 2012, ai filloi një provë me skuadrën e Kategorisë Superiore, Kastrioti, të cilën ai e kaloi. Pas provës ai sëbashku me klubin gjetën gjuhën e përbashkët për kushtet personale, por marrëveshja nuk u finalizua pasi Kastrioti dhe Drenica nuk mundën dot të gjenin një zgjidhje për transferimin e mbrojtësit.[1]

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin 2012–13 ai qëndroi te Drenica ku impresionoi me performancat e tij pavarësisht moshës së re, gjë që i dhuroi kalimin tek 15 herë kampionët e Shqipërisë, Partizani.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja U–21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrahmani u thirr për herë të parë me kombëtaren U–21 për një ndeshje miqësore kundër Maqedonisë U–21 në shkurt 2013.[2] Ai më pas erdhi si lojtari i ri në katër ndeshjet e fundit të Shqipërisë U–21 për kualifikueset e 2015 Kampionatit Evropian U–21, sakëtisht nga gushti e deri në Nëntorin e vitit 2013.[3]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrahmani u thirr nga trajneri i kombëtares shqiptare Gianni De Biasi për ndeshjen miqësore kundër San Marinos më 8 qershor 2014. Ai bëri debutimin e tij në atë ndeshje duke luajtur tetë minutat e fundit të suksesit 3–0.[4]

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u thirr nga kombëtarja kosovare në ndeshjen e ndeshje sanksionuar FIFA më 21 Maj 2014 kundër Senegalit. Ai luajti gjatë gjithë ndeshjes, duke mos qënë në gjëndje të evitonte humbjen 3–1.[5]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 6 mars 2015[6]
Club Season League Cup Europe[a] Other[b] Total
Division Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Partizani 2013–14 Kategoria Superiore 25 0 4 0 29 0
2014–15 34 3 3 0 37 3
Gjithsej 59 3 7 0 66 3
Split 2015–16 Prva HNL 34 1 0 0 34 1
2016–17 7 0 0 0 7 0
Gjithsej 41 1 0 0 41 1
Dinamo Zagreb 2016–17 Prva HNL 0 0 0 0 0 0
2017–18 23 1 3 0 2 0 0 0 28 1
Gjithsej 23 1 3 0 2 0 0 0 28 1
Lokomotiva (huazim) 2016–17 Prva HNL 28 1 3 0 31 1
Gjithsej 28 1 3 0 31 1
Gjithsej karriera 151 6 13 0 2 0 0 0 166 6
  1. ^ Including continental competitions, such as UEFA Champions League and UEFA Europa League
  2. ^ Including other competitions, such as Croatian Football Super Cup

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 20 nëntor 2018[7][8]
Flamuri Shqipëria
Viti Ndsh Gola
2014 1 0
2015 1 1
2016 0 0
Gjithsej 2 1
Flamuri Kosova[7]
Viti Ndsh Gola
2014 1 0
2016 3 0
2017 7 2
2018 9 1
Gjithsej 20 3

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Amir Rrahmani firmos me Kastriotin". AlbaniaSoccer. 14 gusht 2012. Marrë më 6 mars 2015. 
  2. ^ "U-21: Amir Rrahmani ftohet në miqësoren kundër Maqedonisë". ASport.info. 23 janar 2013. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2015. Marrë më 6 mars 2015.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
  3. ^ "Under-21 - Amir Rrahmani". UEFA.com. Marrë më 6 mars 2015. 
  4. ^ "Eksperiment i Shqipërisë, "shfryn" 3-0 ndaj San Marinos". Panorama Sport. 8 qershor 2014. Marrë më 8 qershor 2014. 
  5. ^ "Football MATCH: 25.05.2014 Senegal v Kosovo". EU-Football.info. 21 maj 2014. Marrë më 6 mars 2015. 
  6. ^ "Albania - Amir Rrahmani - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 6 mars 2015. 
  7. ^ a b Amir Rrahmani | National Football-Teams
  8. ^ "Amir Rrahmani". EU-Football.info. Marrë më 6 dhjetor 2018. 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]