FK Partizani Tirana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga FK Partizani)
Jump to navigation Jump to search
FK Partizani Tiranë
FK_Partizani_logo
Emri i plotë Futboll Klub Partizani
Pseudonimi "Të Kuqtë”, "Demat e kuq"
Emri i shkurtër Partizani, Partizoni
Themelimi 4 shkurt 1946
Stadiumi Qemal Stafa, "Kompleksi Sportiv Panajot Pano"
(Kapaciteti: 22.000)
Presidenti Flag of Albania.svg Gazmend Demi
Trajneri Flag of Albania.svg Ilir Daja
Liga Kategoria Superiore
2020/21 Kategoria Superiore, Vendi i 3-të
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Skeda:Partizani FC flag.jpeg
Flamur i Futboll Klub Partizanit në Dhrimadhes


Futboll Klub Partizani është klub futbolli i themeluar më [4 shkurt]të vitit 1946Tiranë si klub përfaqësues i partizanëve që luftuan në Luftën e Dytë Botërore. Më janar të vitit 1946 ekipi me emrin Ushtria luajti një ndeshje miqësore kundër Vllaznisë duke perfunduar ndeshjen me rezultatin 0-0. Më 7 prill 1946 skuadra paraqitet për herë të parë me emrin Partizani dhe nis rivalitetin me 17 Nëntorin, që ishte kampione me një fitore 2-0. Partizani nuk mori pjesë në kampionat atë vit ,por zhvilloi 9 ndeshje miqësore që përfunduan me një golavarazh 26-9.

1947 Partizani debuton në ligën e parë të futbollit shqiptar dhe menjeherë fiton titullin gjithashtu duke arritur fitoren me te madhe qe eshte regjistruar deri me tani ne te gjithe Shqiperine ne ndeshjen Partizani 8-0 17 Nëntori Tirana, duke u quajtur si ndeshja me e suksesshme ne radhet e demave. F.K Partizani cilësohet si klubet me më shumë tifoza në Shqipëri por edhe në Kosovë.

Pas rënies nga Superliga pas sezonit 2008/09, Partizani arriti të ngjitet përsëri pasi në sezonin 2012/13 u rendit në vend të dytë në Kategorinë e Parë. Partizani bëri një merkato cilësore në verën e vitit 2013 duke u bërë një skuadër mbarëkombetare, me lojtarë shqiptarë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia.Partizani u shpall kampion ne sezonin 2018/2019,duke bere blerje te zgjuara dhe duke u shpallur kampione per here te pare pas 26 viteve. Partizani gjithashtu është

Kampion në Superligë 1947, 1948, 1949, 1954, 1957, 1958, 1959, 1961, 1963, 1964, 1971, 1979, 1981, 1987, 1993, 2019.

Fitues i Kupës së Shqipërisë 1948, 1949, 1957, 1958, 1961, 1964, 1966, 1968, 1970, 1973, 1980, 1991, 1993, 1997, 2004.

Kampion i Ballkanit 1970.

Sukseset ndërkombëtare -Ekipi i kuq është i vetmi ekip shqiptar që ka fituar një trofe ndërkombëtar, në vitin 1970 ai fitoi Kupën Ballkanike për klube, i cili ishte një kompeticion i luajtur në vitet 1960-1993 ku merrnin pjesë vetëm klubet sportive ballkanike të Shqipërisë, Jugosllavisë, Bullgarisë, Rumanisë, Greqisë dhe Turqisë.

Gjithashtu është një ndër skuadrat më të njohura shqiptare në arenën ndërkombëtare, kështu KF Partizani ka marrë pjesë tetë herë në ligën e kampionëve Evropian, tri herë në kupën e UEFA-së, një herë ka luajtur për kupën Intertoto, katër herë për kupën e fituesve të kupave dhe pesë herë për kupën e Ballkanit. Rezultatet më të suksesshme kanë qënë fitoret 1-0 kundër Celtic dhe Torinos në Tiranë.

Klubi i Partizanit i mbushur me lavdi është edhe nje ekip me tifoze te shumte. Gjithmonë dallohen për tifozë të zjarrte dhe për dashurinë qe ata kanë për këtë ekip. Tifozët janë gjithmonë ne mbështetje të ekipit ,jo vetëm kur ata janë në situatë të mirë ,por edhe kur ata janë në situatë të keqe. Këtë e kanë dëshmuar gjithmonë. Brezi i lojtarëve të rinj po rritet dita-ditës. Sigurisht që Partizani ka menduar për të ardhmen dhe premton lojtarë të talentuar.

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suksesi më i madh i Partizanit është Kupa e Ballkanit e fituar në vitin 1970 kundër PFC Beroe Stara Zagora. Ky është trofeu i vetëm ndërkombëtar, jo vetëm i Partizanit, por për cdo skuadër shqiptare deri më sot.

Partizani është 16 herë kampion në Kategorinë Superiore shqiptare, ka fituar 15 Kupa Kombëtare dhe ka fituar 3 herë Superkupën e Shqipërisë. Gjithashtu Partizani ka fituar një herë Kategorinë e Parë.

Kampion në Superligë

  • 1947, 1948, 1949, 1954, 1957, 1958, 1959, 1961, 1963, 1964, 1971, 1979, 1981, 1987, 1993, 2019

Fitues i Kupës së Shqipërisë

  • 1948, 1949, 1957, 1958, 1961, 1964, 1966, 1968, 1970, 1973, 1980, 1991, 1993, 1997, 2004.

Kampion i Ballkanit

  • 1970.

Sukseset ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi i kuq është i vetmi ekip shqiptar që ka fituar një trofe ndërkombëtar, në vitin 1970 ai fitoi Kupën Ballkanike për klube, i cili ishte një kompeticion i luajtur në vitet 1960-1993 ku merrnin pjesë vetëm klubet sportive ballkanike të Shqipërisë, Jugosllavisë, Bullgarisë, Rumanisë, Greqisë dhe Turqisë.

Gjithashtu është një ndër skuadrat më të njohura shqiptare në arenën ndërkombëtare, kështu KF Partizani ka marrë pjesë tetë herë në ligën e kampionëve Evropian, tri herë në kupën e UEFA-së, një herë ka luajtur për kupën Intertoto, katër herë për kupën e fituesve të kupave dhe pesë herë për kupën e Ballkanit. Rezultatet më të suksesshme kanë qënë fitoret 1-0 kundër Celtic dhe Torinos në Tiranë.

Veshjet sportive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjyrat e uniformës së Partizanit për ndeshjet vendase janë bluzë e kuqeme tuta të kuqe, ndërsa në ndeshjet si mike janë bluza të bardha me tuta të bardha. Në sezonin 2016-17 uniformat e Partizanit janë të firmës Joma. Më parë janë përdorur dhe firma të tjera si Legea, Adidas dhe Umbro. Në sezonin 2018-19, në uniformën e tretë të ekipit u përdor edhe ngjyra e zezë në bluzën dhe tutat sportive.

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partizani i luante ndeshjet në stadiumin Kombëtare të qytetit të Tiranës Qemal Stafa para fillimit të rikonstruktimit të tij dhe Selman Stërmasi që është në pronësi të Bashkisë së Tiranës e në përdorim të skuadrës rivale SK Tirana. Në sezonin 2006/07 Partizani ka luajtur shumicën e ndeshjeve në Qemal Stafa dhe disa në Selman Stërmasi kur kishte konflikt me skuadrat e tjera të kryeqytetit. Tashmë ndeshjet zhvillohen edhe në stadiumin më të ri të ndërtuar, “Air Albania”.

Lojtarët e njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është lista e lojtarëve të njohur të cilët kanë luajtur për KF Partizanin.

Udhëheqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tani klubi udhëhiqet nga presidenti i klubit Gazmend Demi që është aksioneri kryesor. Skuadra drejtohet nga Drejtori Pergjithshem Genci Tomori dhe drejtori sportiv Olsi Rama me trajner Skënder Gega.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 20 shtator 2014 [1]

Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Albania.svg Pt Vokli Laroshi
99 Flag of Albania.svg Pt Mario Dajsinanaj
4 Flag of Albania.svg Mb Egzon Belica
36 Flag of Nigeria.svg Mb Sodiq Atanda
5 Flag of Albania.svg Mb Gezim Krasniqi
13 Flag of Albania.svg Mb Renato Malota
88 Flag of Albania.svg Sm Emilian Vila
10 Flag of Albania.svg Mf Idriz Batha
99 Flag of Albania.svg Mb Renaldo Kalari
12 Flag of Albania.svg Pt Alban Hoxha (Kapiten)
14 Flag of Kosovo.svg Mf Mentor Mazrekaj
13 Flag of Albania.svg Mf Laurent Ismailaj
Flag of Italy.svg Sm Caleb Ekuban
Nr. Pozicioni Lojtari
Flag of Albania.svg Mb Esin Hakaj
19 Flag of Albania.svg Mf Lorenc Trashi
Flag of Argentina.svg Sm Agustin Torassa
11 Flag of Albania.svg Sm Jurgen Bardhi
22 Flag of Kosovo.svg Mb Labinot Ibrahimi
7 Flag of Albania.svg Sm Realdo Fili
30 Flag of Albania.svg Sm Jurgen Vatnikaj
31 Flag of Albania.svg Mb Arbnor Fejzullahu
Flag of Albania.svg Mf Ylber Ramadani
Flag of Albania.svg Sm Ardit Jaupaj

Skuadra B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Albania.svg Pt Serxhino Sollaku
3 Flag of Albania.svg Mb Amarildo Bliu
4 Flag of Albania.svg Mf Elio Rapo
5 Flag of Albania.svg Mf Eglentin Gjoni
5 Flag of Albania.svg Mf Renato Tarja
6 Flag of Italy.svg Mb Emanuel Dulo
6 Flag of Albania.svg Mf Mario Hasani
7 Flag of Albania.svg Mf Sandroel Limani
8 Flag of Albania.svg Mf Santjago Sina (Captain)
9 Flag of Albania.svg Sm Redael Dervishi
10 Flag of Albania.svg Sm Leonard Haroku
10 Flag of Albania.svg Sm Mario Xhafa
11 Flag of Albania.svg Sm Endri Lala
11 Flag of Albania.svg Mf Mateus Levendi
12 Flag of Albania.svg Pt Xhuljo Hoxha
Nr. Pozicioni Lojtari
13 Flag of Albania.svg Mf Gabriele Mezini
14 Flag of Albania.svg Sm Altin Bruka
15 Flag of Albania.svg Mf Emiklajd Xhafa
15 Flag of Albania.svg Mb Liku Kalemi
16 Flag of Albania.svg Mf Rigers Dushku
16 Flag of Albania.svg Mf Fabio Hasa
16 Flag of Albania.svg Mf Florjan Berdaj
17 Flag of Albania.svg Mf Ervin Sula
17 Flag of Albania.svg Mf Segi Berberi
18 Flag of Albania.svg Sm Etien Hametaj
18 Flag of Albania.svg Mf Denild Cane
19 Flag of Albania.svg Mb Sajmir Hasanaj
19 Flag of Albania.svg Mb Mikel Hoxha
20 Flag of Albania.svg Mf Glaus Bucpapaj
20 Flag of Albania.svg Mf Klaudio Xhaci
40 Flag of Albania.svg Mb Andrea Kereci

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ FK Partizani Tirana - Official Site Partizani, Marrë më 21 dhjetor 2014

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]