Selman Stërmasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Selman Stërmasi
Të dhëna personale
Datëlindja 9 Maj 1908(1908-05-09)
Vendlindja Tirana, Albania
Kombëtarja
Vitet Shteti Ndeshje (Gola)
??? Shqipëria ??


Selman Stërmasi (1908-1976) ishte një futbollist, trajner dhe president i skuadrës KF Tirana dhe cilësohet si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe një nga trajnerët më të famshëm.[1]

Gjatë viteve 1990 Stërmasi u nderua nga Federata Shqiptare e Futbollit, e cila i dha emrin Selman Stërmasi stadiumit të dytë më të madh në Tiranë: Stadiumi "Selman Stërmasi".

1934 ai doli kampion në kërcim së larti (1.71m).[2]

Historiku i jetës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 9 maj 1908: Lindi në Tiranë
 • 1925: Anëtar i kryesisë së shoqërisë "Agimi"
 • 1926: Një nga themeluesit e shoqatës "Sport-Klub Tirana", duke i ofruar edhe ndihmë financiare
 • 1928: Kryen studimet në Akademinë e Edukimit Fizik të Romës
 • 1930-1938: Në shtatë sezone futbollistike, gjashtë herë kampion kombëtar me ekipin "Sport Klub Tirana", duke u spikatur në lojën e fortë, elegancë dhe teknikën e lartë.
 • 1934: Rekordmen në kërcim së larti me rezultatin 1.71 m.
 • 1933, 1934, 1935: Pjesëmarrës në Olimpiadat Ballkanike të organizuara përkatësisht në Athinë, Zagreb dhe Stamboll.
 • 1937: Presidenti i parë i "Sport Klub Tiranës".

8 prill 1939: Organizator i demonstratës antifashiste që u zhvillua në Tiranë.

 • 1944-1946: Trajner i "Sport Klub Tiranës". Ekipi del nënkampion dhe zhvillon disa takime ndërkombëtare me skuadra të njohura jugosllave, si "Ylli i Kuq", "Lubjana", "Maqedonia", "Metallac", "Buduçnost", etj.
 • 1945: Rikrijohet Federata e Sporteve të Shqipërisë, duke qenë anëtar i Këshillit të saj.
 • 1946: Largohet në mënyrë demonstrative nga konferenca e organizuar, duke kundërshtuar vendimin për ndërrimin e emrit të klubit nga "Sport Klub Tirana" në "17 nëntori"
 • 9 nëntor 1976: Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë, azotemi në veshka.
 • 26 maj 1993: Këshilli Bashkiak i Tiranës vendos që stadiumi "Dinamo" të emërrohet stadiumi "Selman Stërmasi".[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Erlet Shehi. "SK Tirana". digilander.libero.it. Marrë më 13 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Biografia e Selman Stërmasit në zeriyt.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 tetor 2011. Marrë më 10 gusht 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Uvil Zajmi (27 nëntor 2015). ""Selman Stërmasi", si u ndërtua për Dinamon nga të burgosurit". Panorama Sport. Marrë më 2 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]