Panajot Pano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Panajot Pano

Panajot Pano në vitin 1964
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPanajot Thoma Pano
Datëlindja(7-03-1939)1939 mars 7 invalid day
VendlindjaDurrës, Shqipëri
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaJacksonville, Florida, Shba
PozicioniSulmues
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1957–196017 Nëntori28(8)
1960–1975Partizani210(136)
Gjithsej238(144)
Karriera ndërkombëtare
1963–1973Shqipëria28(4)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Panajot Pano (7 Mars, 1939Durrës19 janar, 2010Jacksonville, Florida, ShBA) ishte futbollist shqiptar dhe mbahet si një legjendë në futbollin shqiptar.

E fillon karrierën e tij sportive me 12 vjeç në skuadrën e të rinjve të SK Tirana si portier. Më vonë në vitin 1959 mbasi emërohet në ushtri luan për skuadrën e KF Partizani si sulmues. Me këtë lojtar në gjirin e tij KF Partizani fiton katër herë kampionatin kombëtar dhe pesë herë kupën e Republikës. Panajot Pano luajti 25 herë për skuadrën kombëtare. Në vitin 1970 skuadra kombëtare fiton kupën e Ballkanit. Mbas vitit 1975 ai stërviti si trajner ekipin kombëtar dhe atë të të rinjve të KF Partizani.

I pajisur me një teknikë të përsosur driblimi, ai ishte një nga lojtarët më të mirë të kombëtares së futbollit. Në vitin 2003 me rastin e jubileut të UEFA-s u zgjodh si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave nga Federata Shqiptare e Futbollit [1].

27 prill 2005 merr titullin "Mjeshtër i Madh i Punës", akorduar nga Presidenti i Republikës Alfred Moisiu. Ai vdiq me 19 janar të vitit 2010 në Jacksonville, Florida, SHBA nga një atak kardiak.

Suksese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panajot Pano është dekoruar nga Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi me titullin më të larte : Nderi i Kombit. I njohur si Legjenda e futbollit shqiptar, ai është i pari sportist që merr titullin Nderi i Kombit

Panajot Pano duke marre titullin Mjeshtër i Madh i Punës nga Fatos Nano
  • katër herë kampion kombëtar me skuadrën KF Partizani
  • pesë herë fitues i kupës së Republikës me skuadrën KF Partizani
  • fitues i kupës së Ballkanit më 1970 me skuadrën kombëtare

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]