Jump to content

Jacksonville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jacksonville
Jacksonville
Qytet
Pamje nga Xheksonvilli
Pamje nga Xheksonvilli
Flamuri i {{{official_name}}}
Parimet: 
"Where Florida Begins" ("Ku fillon Florida")
Popullsia
 • Gjithsej821,784
Faqja zyrtarewww.coj.net

Jacksonville (shqip: Xheksonvill), është qyteti më i madh në shtetin amerikan të Floridës për nga popullsia dhe sipërfaqja. Ai është qendra e Qarkut Duval. Jacksonville, me një popullsi prej 821,784, është qyteti më i populluar në Florida dhe i njëmbëdhjeti në Shtetet e Bashkuara .

Xheksonvilli ndodhet në brigjet e lumit Saint Johns, rreth 40 km në jug të kufirit me Xhorxhian dhe rreth 550 km në veri të Miamit. Zona ishte e banuar fillimisht nga popullsia Timucua, dhe në 1564 u krijua kolonia franceze Fort Caroline, një nga vendbanimet më të hershme evropiane në atë që është tani Shtetet e Bashkuara. Nën sundimin britanik, vendbanimi u rrit në pikën më të ngushtë të lumit ku lopët kalonin lumin, i njohur si Wacca Pilatka nga Seminolët dhe Cowford nga britanikët. Një qytet i organizuar u krijua atje në vitin 1822, një vit pasi Shtetet e Bashkuara fituan Floridën nga Spanja. Ai u emërua sipas Andrew Jackson, guvernator i parë ushtarak i Territorit Florida dhe presidenti i shtatë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.