Jacksonville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xheksonvill
Anglisht : Jacksonville
Qytet
Motoja "Where Florida Begins" ("Ku fillon Florida")
noform
Pamje nga Xheksonvilli
Flamuri_figura
Vendndodhja
Xheksonvill is located in SHBA
Xheksonvill
Xheksonvill

Koordinatat: 30°20′13″V 81°39′41″P / 30.33694°V 81.66139°P / 30.33694; -81.66139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Rrethi Duval
Kryetari i Bashkisë Alvin Brown
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.292 km2
Lartësia 5 m (m.n.d.)
Popullsia 821.784 banorë
Dendësia 410 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1791
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 904
Koordinatat 30° 20′ 13″ Veri

81° 39′ 41″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.coj.net

Jacksonville (shqip: Xheksonvill), është qyteti më i madh në shtetin amerikan të Floridës për nga popullsia dhe sipërfaqja. Ai është qendra e Qarkut Duval. Jacksonville, me një popullsi prej 821,784, është qyteti më i populluar në Florida dhe i njëmbëdhjeti në Shtetet e Bashkuara .

Xheksonvilli ndodhet në brigjet e lumit Saint Johns, rreth 40 km në jug të kufirit me Xhorxhian dhe rreth 550 km në veri të Miamit. Zona ishte e banuar fillimisht nga popullsia Timucua, dhe në 1564 u krijua kolonia franceze Fort Caroline, një nga vendbanimet më të hershme evropiane në atë që është tani Shtetet e Bashkuara. Nën sundimin britanik, vendbanimi u rrit në pikën më të ngushtë të lumit ku lopët kalonin lumin, i njohur si Wacca Pilatka nga Seminolët dhe Cowford nga britanikët. Një qytet i organizuar u krijua atje në vitin 1822, një vit pasi Shtetet e Bashkuara fituan Floridën nga Spanja. Ai u emërua sipas Andrew Jackson, guvernator i parë ushtarak i Territorit Florida dhe presidenti i shtatë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.