Kliton Bozgo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kliton Bozgo
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1971-12-05) 5 dhjetor 1971 (52 vjeç)
VendlindjaGjirokastër, Shqipëri
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
Tomori
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1989–1992Tomori70(47)
1992–1993Dubrava
1993–1995Maribor40(21)
1995–1998Olimpija74(31)
1998–2000Maribor60(39)
2000–2004Admira Wacker132(21)
2004–2005Maribor28(18)
2005Drava Ptuj5(0)
2006Hartberg9(7)
2006–2007St. Andrä12(4)
2007–2008Mura 0521(2)
2008–2012Union Gamlitz
2015SV Sachsenburg
Karriera ndërkombëtare
1993–1997Shqipëria12(0)
Skuadra të menaxhuara
Sllovenia U15
2013Aluminij
2015SV Sachsenburg
2016–2018SV Kaindorf
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Kliton Bozgo (lindur më 5 dhjetor 1971), është një futbollist profesionist shqiptar.

Bozgo e filloi karrierën sportive në qytetin e Beratit, në fillim me skuadrën e të rinjve dhe pastaj me skuadrën e të rriturve të Tomorit.

Gjatë karrierës së tij ai ka luajtur për të dy gjigandët e futbollit të Sllovenisë Olimpija Lubjanë dhe Maribor. Ai bëri një përshtypje të madhe sidomos në Maribor, ku ai konsiderohet ende si një nga sulmuesit më të mirë që ka luajtur ndonjëherë me atë klub. Ai shënoi gjithsej 108 gola për Mariborin, duke u bërë golëshënuesi i 2-të më i mirë në historinë e klubit dhe i pari pas pavarësisë së Sllovenisë në vitin 1991.

Ai ishte dy herë golashënuesi më i mirë i Ligës Sllovene. Në sezonin 1999-2000 ai shënoi 24 gola dhe në sezonin 2004-05 18 gola. Në sezonin 1999-2000 ai luajti për Mariborit në Ligën e Kampionëve të UEFA . Në total ai ka luajtur 207 ndeshje në ligën e parë sllovene, duke shënuar 109 gola në proces.

Gjatë kohës së tij në Mura 05 ai mori rolin e ndihmësit të trajnerit Edin Osmanoviç.

Ai është aktualisht ndihmës trajner i Šimundža Ante në Aluminij dhe trajneri i ekipit kombëtar slloven U15.