Arben Minga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arben Minga lindi më 16 mars 1959 dhe vdiq më 31 janar 2007. Ai ishte ish-futbollisti i shquar i Tiranës dhe i kombëtaresë. Pozicioni i tij në fushë ishte sulmues. Ekipet ku është aktivizuar ishin 17 nëntori, Brashov, Dacia dhe Tirana.

Minga luajti 28 deshje me kombëtaren dhe shënoj 2 gola.

Titujt me klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titujt me 17 nëntorin: 6 herë kampion (1982, 1985, 1988, 1989, 1995, 1996), 4 Kupa të Shqipërisë (1983, 1984, 1986, 1996), 1 Superkupë të Shqipërisë (1994). Shënuesi më i mirë i kampionatit shqiptar (1985) (13 gola).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]