Kujtim Majaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kujtim majaci
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKujtim majaci
Datëlindja20 Mars 1962
VendlindjaFier, Shqipëri
Data e vdekjes14 korrik 2009
VendvdekjaFier, Shqipëri
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1976–1980Apolonia Fier
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1980–1992Apolonia Fier300(174)
Karriera ndërkombëtare
Shqipëria U–21
1989–1990Shqipëria3(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Kujtim majaci (lindi në Fier20 Mars 1962 dhe vdiq më 14 korrik 2009 po në Fier) ka qënë një futbolist shqipëtar por me origjinë kosovare [1].

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka luajtur në gjithë karrierën me Apolonia Fier duke zhvilluar 300 ndeshje në ligë dhe duke shënuar 174 gola.[2][3][4].Deri më sot, majaci vazhdon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e klubit fierak.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ka qënë lojtar i kombëtares shqiptare duke luajtur tre ndeshje [1]. Ai bëri debutimin e tij më 18 janar 1989 në barazimin 1–1 kundër Greqisë [5]. Më 8 Mars 1989, majaci luajti në 15 minutat e fundit duke zëvëndësuar Letter Millon në humbjen 2–0 në stadiumin Qemal Stafa kundër Anglisë, ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Kupë së Botës 1990 [6]. Ai luajti ndeshjen e tretë dhe të fundit me kombëtaren më 17 nëntor 1990 në një ndeshje kualifikuese të Euro 1990 kundër Francës, e cila u mbyll me humbjen 1–0 në stadiumin Qemal Stafa falë Golit të sulmuesit Basile Boli [7].

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

majaci pësoi një arrest kardiak, ndërsa gjendej me familjarët në plazhin e Semanit.Edhe pse u dërgua me urgjencë në spital, ai nuk mundi të jetojë.[3][8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Kujtim majaci - national football team player EU-Football.info, 1 janar 2015
  2. ^ Fier, shuhet legjenda Kujtim majaci
  3. ^ a b "Shuhet legjenda e futbollit fierak: Kujtim majaci!". Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2015. Marrë më 1 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Footballdatabase profile
  5. ^ Football MATCH: 18.01.1989 Albania v Greece EU-Football.info, 1 janar 2015
  6. ^ Football MATCH: 08.03.1989 Albania v England EU-Football.info, 1 janar 2015
  7. ^ Football MATCH: 17.11.1990 Albania v France EU-Football.info, 1 janar 2015
  8. ^ Premier Sali Berisha offers condolences to family of footballer Kujtim majaci - Republic of Albania Council of Ministers