Jump to content

Indrit Fortuzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Indrit Fortuzi (Zogu)
Të dhënat vetjake
Emri i plotëIndrit Shaban Fortuzi
Datëlindja (1973-11-23) 23 nëntor 1973 (50 vjeç)
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniSulmues (tërhequr)
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1990-1993Dinamo Tirana60(15)
1993-1998KF Tirana84(53)
1997-2000Apollon Athinon56(2)
2000-2005KF Tirana103(81)
2005-2007Iraklis Thessaloniki26(6)
2007-2008KF Tirana27(7)
Karriera ndërkombëtare
1992–2002Shqipëria[1]25(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Indrit Shaban Fortuzi (lindur më 23 nëntor 1973), njohur ndryshe edhe si Zogu, është një ish futbollist i cili e ka shpenzuar shumicën e karrierës së tij te klubi shqiptar KF Tirana duke luajtur si sulmues. Ai gjithashtu ka luajtur edhe në Greqi me Apollon Athinon (tani Apollon Smyrni) dhe Iraklis Thessaloniki.[2] Ai është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Tiranës dhe golashënuesi i katërt më i mirë i Kategorisë Superiore me 167 Gola.

Sezoni Skuadra Ndeshje Gola
1991–92 Dinamo 30 7
1992–93 Dinamo 26 6
1993–94 KF Tirana 24 10
1994–95 KF Tirana 27 18
1995–96 KF Tirana 6 4
1996–97 KF Tirana 15 6
1997–98 KF Tirana 12 15
1998–00 Apollon Athens 56 2
2000–01 KF Tirana 25 20
2001–02 KF Tirana 24 24
2002–03 KF Tirana 9 5
2003–04 KF Tirana 31 20
2004–05 KF Tirana 14 12
2005–07 Iraklis Thessaloniki F.C. 26 6
2007–08 KF Tirana 27 7
TOTAL 352 162
Kombëtarja shqiptare
Viti Ndeshje Gola
1992 2 0
1993 7 0
1994 3 0
1995 2 0
1996 2 0
1997 1 0
1998–1999
2000 1 0
2001 2 0
2002 5 1
Total 25 1

Fortuzi është martuar me Jonidën, dhe sëbashku ata kanë dy fëmijë, Ketlin dhe Rajan.[3]

  1. ^ "International Caps". Football Data Dase. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 25 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Stats Centre: Indrit Fortuzi Facts". Guardian.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2010. Marrë më 20 shtator 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Indrit Fortuzi: Ju prezantoj familjen time të bukur". Story.al. 30 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2013. Marrë më 25 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtëme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]