Igli Tare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Igli Tare
Igli Tare.JPG
Të dhënat vetjake
Emri i plotëIgli Tare
Datëlindja (1973-07-25) 25 Korrik 1973 (49 vjeç)
VendlindjaVlorë, Shqipëri
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)
PozicioniSulmues
Karriera rinore
flamurtari
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1993–1994Partizani Tirana14(2)
1994–1995Waldhof Mannheim23(5)
1995–1996Südwest Ludwigshafen21(5)
1996–1997Karlsruher SC24(4)
1997–1999Fortuna Düsseldorf57(25)
1999–20011. FC Kaiserslautern35(6)
2001–2003Brescia75(15)
2003–2005Bologna55(11)
2005–2006Lazio (Huazim)24(5)
2006–2008Lazio32(4)
Total320(75)
Kombëtarja
1997–2007Shqipëria68(10)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Igli Tare (Vlorë,1973) është futbollist shqiptar. Ka luajtuar për kombëtarën shqiptare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tare filloi karrierën e tij profesionale në vitin 1996 me Karlsruhe në Gjermani, ku ai qëndroi deri në vitin 1997 para se të lëvizin për Fortuna Düsseldorf në 2. Bundesliga. Në vitin 1999, Tare u zhvendos në Kaiserslautern, ku ai luajti për një sezon para se të nënshkruhet nga menaxheri veteran italian Carlo Mazzone. Për pesë sezone, Tare ka luajtur me Brescia Mazzone së, para transferimit përsëri, këtë herë për të Bolonjës, ku ai u ribashkua me Mazzone. Në Bolonjë, Tare ishte popullor në mesin e tifozëve dhe shënoi një gol të rëndësishëm në dëbim Play-off kundër rivalëve të ashpra Parma, megjithatë qëllimi Tare nuk ishte e mjaftueshme dhe ata humbën ndeshjen e kthimit në shtëpi, duke u zbresë në Serinë B. Pas dëbim i Bolonjes, Tare u huazua nga kryeqyteti për klubin Lazio shënuar vetëm tre gola në sezonin e tij të parë. Pas kësaj periudhe të kredisë, Tare u bashkua me klubin në baza të përhershme. Tare nuk ka qenë një iniciativë të rregullt nën Delio Rossi, por ishte në gjendje për të luajtur dhe shënuar gola vitale kur të tjerët ishin me lëndime. Në fund të vitit 2007 u largua në Palermo, Tare shënoi off një kryq Lorenzo De Silvestri, duke i dhënë fund një thatësirë ​​pikëve që shtrihej mbrapa për gati dy vjet. Ai mbështeti këtë qëllim me një gol tjetër vitale në Coppa Italia kundër Napolit, e cila u provua të jetë fituesi.


Karriera Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tare ka qenë e mbuluar mbi 68 herë nga ekipi kombëtar shqiptar dhe shënoi 10 gola. [2] Si një nga anëtarët më me përvojë e anës, Tare kohë të gjatë ka qenë kapiten i ekipit kombëtar. Loja më mbresëlënëse Tare ishte gjatë ndeshjes kundër Rusisë në Euro 2004 UEFA Kualifikimeve, kur Shqipëria fitoi 3-1 dhe Tare shënoi 1 gol.

Perfundimi i Karrieress[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2007, karrieren ndërkombëtare Tare u përfundoi në mënyrë efektive, pasi u hoq nga menaxheri Oto Bariç. Kontrata Lazio Tare skadoi në fund të sezonit 2007-08. Ai pastaj pranoi një rol jo të luajtur në Lazio, duke u bërë menaxher i klubit ekip. [3] Në prill 2009 ai ka përfunduar një kurs në mënyrë që të marrin abilitation si drejtor sportiv, i cili është roli i tij aktual te Lazio.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni Skuadra Shteti Kompeticioni Ndeshjet Golat
1993–94 KF Partizani Shqipëria Shqipëria Superliga Shqipetare 14 2
1994–95 Waldhof Mannheim Gjermania Gjermania 2. Fußball-Bundesliga 23 5
1995–96 Südwest Ludwigshafen Gjermania Gjermania Oberliga Südwest 21 5
1996–97 Karlsruher SC Gjermania Gjermania 1. Fußball-Bundesliga 24 4
1997 Karlsruher SC II Gjermania Gjermania Fußball-Regionalliga Süd 11 0
1997–98 Fortuna Düsseldorf Gjermania Gjermania 2. Fußball-Bundesliga 34 13
1998–99 Fortuna Düsseldorf Gjermania Gjermania 2. Fußball-Bundesliga 23 12
1999–00 1. FC Kaiserslautern Gjermania Gjermania 1. Fußball-Bundesliga 27 5
2000 1. FC Kaiserslautern Gjermania Gjermania 1. Fußball-Bundesliga 8 1
2000–01 Brescia Calcio Italia Italia Serie A 17 4
2001–02 Brescia Calcio Italia Italia Serie A 25 5
2002–03 Brescia Calcio Italia Italia Serie A 33 6
2003–04 Bologna F.C. 1909 Italia Italia Serie A 28 5
2004–05 Bologna F.C. 1909 Italia Italia Serie A 27 6
2005–06 S.S. Lazio Italia Italia Serie A 22 3
2006–07 S.S. Lazio Italia Italia Serie A 14 0
2007–08 S.S. Lazio Italia Italia Serie A 18 2

Statistikat me Kombetaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Shqipëria 1997 6 2
1998 8 0
1999 8 2
2000 5 0
2001 6 1
2002 5 2
2003 10 2
2004 7 0
2005 7 0
2006 5 0
2007 1 0
Gjithsej 68 10