Kombëtarja shqiptare nën-21 e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shqipëria nën-21
Shirt badge/Association crest
Nickname(s)Kuq e Zinjtë
Shqiponjat
Shpresat e Shqipërisë
ConfederationUEFA (Evropë)
Head coachAlban Bushi
CaptainKeidi Bare
Most capsSokol Kacani
Shaqir Tafa (23)
Top scorerOdise Roshi (7)
Home stadiumElbasan Arena
Stadiumi Loro Boriçi
FIFA codeALB
First colours
Second colours
Third colours
First international
Flag of SFR Yugoslavia.svg Jugosllavia 1–0 Shqipëria Flamuri
(Selanik, Greqi; 25 qershor 1976)[1]
Biggest win
Flamuri Shqipëria 7–1 Rumania Flamuri
(Tiranë, Shqipëri; 12 prill 1978)[2]
Biggest defeat
Flamuri Gjermania 8–0 Shqipëria Flamuri
(Këln, Gjermani; 23 mars 2001)
UEFA U-21 Championship
Appearances1 (first in 1984)
Best resultÇerek-finale, 1984
Medal record
Regjistri i medaljeve
Kampionati Ballkanik i të Rinjëve
Ari 1976–1978 Ekipi
Ari 1981 Ekipi

Kombëtarja shqiptare nën-21 e futbollit është ekipi kombëtar nën-21 i Shqipërisë dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit. Ekipi garon në kualifikueset e UEFA Kampionatit Evropian nën-21 të futbollit, që zhvillohen një herë në dy vite.

Rivendosja e kompeticioneve të të rinjëve nga UEFA në vitin 1976 solli edhe krijimin e ekipit nën-21 shqiptar. Që nga krijimi, ekipi ka fituar dy edicionet e fundit të Kampionatit Ballkanik të të Rinjëve.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Balkan Youth Championship 1976" [Kampionati Ballkanik i të Rinjëve 1976] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 prill 2020.
  2. ^ "Second leg of the Balkan Youth Championship final" [Ndeshja e dytë e finales së Kampionatit Ballkanik të të Rinjëve] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]