Kombëtarja shqiptare nën-21 e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shqipëria nën-21
Shirt badge/Association crest
Njohur ndryshe si Kuq e Zinjtë
Shqiponjat
Shpresat e Shqipërisë
Konfederata UEFA (Evropë)
Trajneri Alban Bushi
Kapiteni Keidi Bare
Më shumë paraqitje Sokol Kacani
Shaqir Tafa (23)
Golashënuesi më i mirë Odise Roshi (7)
Stadiumi kryesor Elbasan Arena
Stadiumi Loro Boriçi
Kodi FIFA ALB
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë
Ndeshja e parë ndërkombëtare
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia 1–0 Shqipëria Flamuri
(Selanik, Greqi; 25 qershor 1976)[1]
Fitorja më e thellë
Flamuri Shqipëria 7–1 Rumania Flamuri
(Tiranë, Shqipëri; 12 prill 1978)[2]
Humbja më e thellë
Flamuri Gjermania 8–0 Shqipëria Flamuri
(Këln, Gjermani; 23 mars 2001)
Kampionati Evropian i futbollit nën 21 vjeç
Paraqitje 1 (Hera e parë në 1984)
Rezultati më i mirë Çerek-finale, 1984

Kombëtarja shqiptare nën-21 e futbollit është ekipi kombëtar nën-21 i Shqipërisë dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit. Ekipi garon në kualifikueset e UEFA Kampionatit Evropian nën-21 të futbollit, që zhvillohen një herë në dy vite.

Rivendosja e kompeticioneve të të rinjëve nga UEFA në vitin 1976 solli edhe krijimin e ekipit nën-21 shqiptar. Që nga krijimi, ekipi ka fituar dy edicionet e fundit të Kampionatit Ballkanik të të Rinjëve.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Balkan Youth Championship 1976" [Kampionati Ballkanik i të Rinjëve 1976] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 prill 2020.
  2. ^ "Second leg of the Balkan Youth Championship final" [Ndeshja e dytë e finales së Kampionatit Ballkanik të të Rinjëve] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 prill 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]