Loro Boriçi (stadium)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Stadiumi Loro Boriçi)
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi Kombëtar Loro Boriçi
Emrat në të kaluarën Stadiumi Vojo Kushi (1953–1990)
Vendndodhja Flag of Albania.svg Shkodër, Shqipëri
Koordinatat 42°04′12″V 19°30′24″L / 42.07000°V 19.50667°L / 42.07000; 19.50667Koordinatat: 42°04′12″V 19°30′24″L / 42.07000°V 19.50667°L / 42.07000; 19.50667
Pronari Bashkia Shkodër
Operatori KF Vllaznia
Kapaciteti 16.000[1]
Madhësia e fushës 105 x 68 m
Sipërfaqja Bari
Ndërtimi
Gurthemeli 1939
Hapur 1953
Rinovuar 2001, 2015, 2016
Rrënuar 2015
Çmimi i ndërtimit 17 milion (vetëm rekonstruktimi në vitin 2016)
Arkitekti Bolles+Wilson
Përdoruesit
KF Vllaznia
Kombëtarja shqiptare e futbollit
Përfaqësuesja kosovare e futbollit (vetem në ndeshjet kualifikuese për Kupën e Botës 2018)

Stadiumi Loro Boriçi është një stadium multi-qëllimor në Shkodër, Shqipëri, aktualisht përdoret kryesisht për ndeshjet e futbollit dhe është shtëpi e KF Vllaznia. Pas renovimit në vitin 2016, ajo ka një kapacitet rreth 16.000 vende.[2] Stadiumi është edhe stadiumi i dytë më i madh në Shqipëri pas Stadiumit Qemal StafaTiranë.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E ndërtuar në vitin 1953 dhe e emertuan me emrin stadiumi Vojo Kushi, një hero i Luftës së Dytë Botërore, ajo u riemërua në 1990, me emrin stadiumi Loro Boriçi, një lojtar i famshëm nga ky qytet në vitet 1940 dhe 1950, i cili sidomos ishte rezerva e Silvio Piola në SS Lazio.

Stadiumi priti ekipin kombëtar të Shqipërisë në futboll në një ndeshje kundër Rusisë në 29 mars 2003, kjo ndeshje ishte ndeshje per eliminatoret e UEFA Euro 2004. Ndeshja përfundoi në një fitore 3-1 për Shqipërinë.

Rekonstruktimi në vitin 2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor të vitit 2014, Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë, ka premtuar rindërtimin e stadiumit, e cila ishte rinovuar në vitin 2001.[4] Ai tha se stadiumi do të jetë me një kapacitet të përtërirë prej rreth 20.000 vende. Më 3 maj 2015, punimet e ndërtimit, ka filluar zyrtarisht, duke e çuar në stadium me një kapacitet prej 15.993 vendesh[5] Më 5 Prill 2017, Qeveria Shqiptare mori vendim për të përmirësuar infrastrukturën e stadiumit Loro Boroci duke i akorduar shumën prej 75 million lekë. Më këtë vendim pista e atlektikës në Shkodër do të jetë e veshur në tartan. Ky vendim do të zbatohet nga Federata Shqiptare e Futbotllit në bashkëpunim me Bashkinë Shkodër, duke i shërbyer kësisoj atletikës.[6]

Stadiumi Loro Boriçi si stadium i Përfaqësueses kosovare te futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi Loro Boriçi pritet të jetë stadium i përfaqësueses kosovare te futbollit gjatë ndeshjeve kualifikuese të Kupës së Botës 2018, për shkak se dy stadiumet kombëtare të futbollit të Kosovës janë nën renovim,[7][8] ndërsa Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë në një postim në Facebook, ai thotë se ekipi i ri i përfaqësueses kosovare në futboll do të luajë ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës 2018 në stadiumin Loro Boriçi.[9]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.youtube.com/watch?v=o_BL4Ob6z2Q
  2. ^ https://www.youtube.com/watch?v=o_BL4Ob6z2Q
  3. ^ "World Stadiums - Stadiums in Albania". World Stadiums. Marrë më 30 korrik 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Edi Rama: Doshi, Frroku e Çela, merrni Vllazninë. "Loro Boriçi", arenë europiane". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 tetor 2014. Marrë më 8 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ https://www.youtube.com/watch?v=o_BL4Ob6z2Q
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 shtator 2017. Marrë më 24 shtator 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Këto janë 11 stadiumet e Superligës dhe asnjëri nuk i plotëson kushtet (Foto)". telegrafi.com. Marrë më 1 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ ""Loro Boriçi", shtëpia e përkohshme e Kosovës". Radio Televizioni i Kosovës. Marrë më 28 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ ""Loro Boriçi" i rilindur gati për kolaudim (Foto)". Edi Rama. Marrë më 11 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]