S.S. Lazio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga SS Lazio)
Shko te: navigacion, kërko

Società Sportiva Lazio (S.S. Lazio), u krijua më 9 janar 1900 nga ushtarët e Ushtrisë Italiane në Romë. Ngjyrat e klubit janë Bardhë e Kaltër, dhe si simbol i klubit është Shqiponja. Ndryshe quhen edhe "Biancocelesti". Pas luftës së dytë botërore klubet Italiane kanë hequr parashtesën "S.S" për arsye se kujtonte Gestapo't, por me mbështetjen e diktatorit Benito Mussolini i vetmi klub që nuk e hoqi parashtesën "S.S" ishte klubi i Lazio's. Rivali i betuar është AS Roma dhe ndeshjet midis tyre konsiderohet si një ndër kryendeshjet më interesante dhe më ideologjike të botës. Kapiteni i skuadrës Paolo Di Canio pas fitores së Lazio's kundër AS Roma's duke u kthyer në tribunat e adhuruesëve të AS Roma's ka dhënë përshëndetjen Fashiste, dhe si pasojë është dënuar me një ndeshje nga ana e Federatës së Futbollit të Italisë. S.S. Lazio ndeshjet luan në Stadiumin Olimpik në Romë, me kapacitet prej 70 634 ulësesh.

Lojtarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekipi momental[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas datës 31 gusht 2016.[1]
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
1 Flag of Albania.svg Pt Thomas Strakosha
2 Flag of the Netherlands.svg Mb Wesley Hoedt
3 Flag of the Netherlands.svg Mb Stefan de Vrij
4 Flag of Spain.svg Mb Patric
5 Flag of Italy.svg Mf Danilo Cataldi
6 Flag of Belgium.svg Mb Jordan Lukaku
7 Flag of the Netherlands.svg Sm Ricardo Kishna
8 Flag of Serbia.svg Mb Dušan Basta
9 Flag of Serbia.svg Sm Filip Đorđević
10 Flag of Brazil.svg Mf Felipe Anderson
11 Flag of England.svg Mf Ravel Morrison
13 Flag of Brazil.svg Mb Wallace
14 Flag of Senegal.svg Sm Keita
15 Flag of Angola.svg Mb Bastos
16 Flag of Italy.svg Mf Marco Parolo
17 Flag of Italy.svg Sm Ciro Immobile
Numri Pozicioni Emri i lojtarit
18 Flag of Spain.svg Mf Luis Alberto
19 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Mf Senad Lulić
20 Flag of Argentina.svg Mf Lucas Biglia (captain)
21 Flag of Serbia.svg Mf Sergej Milinković-Savić
22 Flag of Italy.svg Pt Federico Marchetti
23 Flag of Germany.svg Mf Moritz Leitner
25 Flag of Italy.svg Sm Cristiano Lombardi
26 Flag of Romania.svg Mb Ștefan Radu (vice-captain)
27 Flag of Cameroon.svg Mf Joseph Minala
28 Flag of Brazil.svg Mb Vinícius
44 Flag of Croatia.svg Mb Franjo Prce
55 Flag of Croatia.svg Pt Ivan Vargić
71 Flag of Spain.svg Sm Mamadou Tounkara
96 Flag of Italy.svg Mf Alessandro Murgia
Flag of Uruguay.svg Mf Álvaro González

Trofet[redakto | redakto tekstin burimor]

Serie Avendore dhe Kupat e vendit[redakto | redakto tekstin burimor]

Kupat Evropiane[redakto | redakto tekstin burimor]

Presidentët e klubit[redakto | redakto tekstin burimor]

Trajnerët kryesorë[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "S.S.Lazio Tesserati Prima Squadra" (në Italian). Marrë më 23 October 2016. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Società Sportiva Lazio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


LegaCalcio.jpg
Soccer.png
Seria A
1929-30 | 1930-31 | 1931-32 | 1932-33 | 1933-34 | 1934-35 | 1935-36 | 1936-37 | 1937-38 | 1938-39 | 1939-40 | 1940-41 | 1941-42 | 1942-43 | 1944 | 1945-46 | 1946-47 | 1947-48 | 1948-49 | 1949-50 | 1950-51 | 1951-52 | 1952-53 | 1953-54 | 1954-55 | 1955-56 | 1956-57 | 1957-58 | 1958-59 | 1959-60 | 1960-61 | 1961-62 | 1962-63 | 1963-64 | 1964-65 | 1965-66 | 1966-67 | 1967-68 | 1968-69 | 1969-70 | 1970-71 | 1971-72 | 1972-73 | 1973-74 | 1974-75 | 1975-76 | 1976-77 | 1977-78 | 1978-79 | 1979-80 | 1980-81 | 1981-82 | 1982-83 | 1983-84 | 1984-85 | 1985-86 | 1986-87 | 1987-88 | 1988-89 | 1989-90 | 1990-91 | 1991-92 | 1992-93 | 1993-94 | 1994-95 | 1995-96 | 1996-97 | 1997-98 | 1998-99 | 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05 | 2005-06 | 2006-07
Kampionati Italian i Futbollit
1898 | 1899 | 1900 | 1901 | 1902 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1909-10 | 1910-11 | 1911-12 | 1912-13 | 1913-14 | 1914-15 | 1919-20 | 1920-21 | 1921-22 | 1921-22 | 1922-23 | 1923-24 | 1924-25 | 1925-26 | 1926-27 | 1927-28 | 1928-29