Tommaso Rocchi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Tommaso Rocchi
200px
Tommaso Rocchi në aksion për Interin.
Të dhënat personale
Data e lindjes (1977-09-19) 19 Shtator 1977 (40 vjeç)
Vendi i lindjes Venice, Italia
Gjatësia 1,77 m (5 ft 9+12 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual I lirë
Kariera në rini
1986–1993 Venezia
1994–1996 Juventus
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1995–1998 Juventus 0 (0)
1996–1997 Pro Patria (Huazim) 27 (6)
1997 Fermana (Huazim) 4 (0)
1997–1998 → Saronno (Huazim) 28 (10)
1998–2000 Como 62 (20)
2000–2001 Treviso 37 (8)
2001–2004 Empoli 104 (28)
2004–2012 Lazio 235 (82)
2013 Internazionale 13 (3)
2013– Padova 3 (0)
Ekipi kombëtar
2006–2007 Italia 3 (0)
2008 Italia Olimpike 2 (1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 Maj 2013.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 10 gusht 2008

Tommaso Rocchi (lindur më 19 shtator 1977) është një futbollist italianë që luan si sulmues dhe është aktualisht është pa skuadër. Përpara se të transferoheshe tek Interi, Rocchi ka luajtur për Lazion, dhe është Golashënuesi i pestë më i mirë në historinë e klubit, dhe ka luajtur 281 ndeshje, duke qënë edhe lojtari i nëntë me më shumë ndeshje [1]. Rocchi gjithashtu ka qënë lojtar i kombëtares Italiane ku ka luajtur 3 ndeshje.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Karriera e herëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Rocch u rrit si futbollist tek Venezia, duke luajtur në kategoritë e të rinjëve dhe më pas firmosi një kontratë 4 vjeçare me presidentin Maurizio Zamparini përpara se në moshën 16 vjeçare të transferohej tek Juventus. Me Juventusin, ai fitoi kampionatin Primavera në sezonin 1993–94 dhe u përfshi në skuadrës e parë në sezonin 1994–95. Juventus më pas e largoi nga skuadra sulmuesin e ri për të fituar më shumë eksperiencë.

Deri në sezonin 1999–00, Rocchi kishte luajtur në total 121 ndeshje në Serie C me skuadra si: Pro Patria, Fermana, Saronno dhe Como duke shënuar në total 36 Gola. Në 2 vitet e tjera, ai luajti në Serie B me Trevison dhe Empolin duke shënuar 19 Gola në 74 ndeshje.

Empoli[redakto | redakto tekstin burimor]

Me fanellën e Empolit, Rocchi debutoi në Serie A, duke luajtur në sezonet 2002–03 dhe 2003–04 (67 ndeshje dhe 17 Gola), duke demonstruar sidomos në sezonin e dytë aftësi të mira teknike dhe aftësi në shënimin e Golave. Viti 2004 startoi mirë për sulmuesin pasi më 18 janar shënoi 1 Gol historik në San Siro në fitoren kundër Interit, dhe vetëm 1 javë pas kësaj, Rocchi shënoi një Hat–trick në barazimin 3–3 kundër Juventusit. Më 31 gusht, ai u ble nga Lazio në formën e bashkpronësisë për 1.3 Milion , duke veshur fanellën me numër 18.

Lazio[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 2004–05[redakto | redakto tekstin burimor]

Në sezonin 2004–05, Rocchi luajti me Lazion që kishte si president të ri Claudio Lotiton. Ai shënoi Golin e parë në ligë në fitoren 0–2 kundër Brescias më 22 shtator 2004. Në fund të sezonit, Rocchi kishte shënuar 13 Gola në 35 ndeshje në ligë, 2 Gola në 5 ndeshje të Kupës UEFA dhe në Kupën e Italisë kishte shënuar 2 Gola në vetëm 1 ndeshje, duke e mbyllur sezonin me 17 Gola në 41 ndeshje. Më 6 janar 2005, ai shënoi Golin e fitores 3–1 në Derbi kundër Romës (rivalët e qytetit të Lazios). Në një ndeshje në Stadio Via del Mare kundër Lecces, Rocchi shënoi Hat–trickun e parë me fanellën e Lazios në humbjen 5–3. Në Kupën UEFA, Rocchi rezultoi një lojtari i rëndësishëm duke shënuar 1 Gol në ndeshjen e parë të fazës kualifikuese kundër Metalurh Donetsk, ai gjithashtu shënoi edhe në ndeshjen e parë të fazës së grupeve kundër Villarrealit.

Në sezonin e tij të parë me Lazion, sulmuesi italian la përshtypje të mira duke e mbyllur sezonin si golashënuesi më i mirë i klubit. Ai tregoi aftësi të mira në shënimin e Golit dhe dhurimit të assisteve.

Sezoni 2005–06[redakto | redakto tekstin burimor]

Në sezonin 2005–06, ai shënoi 1 Gol në Kupën Intertoto në fitoren 3–0 kundër Tampere United. Lazio arriti deri në gjysmë–finalen e atij kompedicioni evropian. Rocchi shënoi Golin e parë në ligë për sezonin e ri më 18 shtator 2005 në fitoren 3–1 në shtëpi kundër ish–klubit të tij Trevisos. Sërisht Rocchi do të ishte lojtari kyç i skuadrës duke e ndihmuar skuadrën me 16 Golat e tij të arrinte në vendin e gjashtë në Serie A 62 pikë, por pas Calciopolit, Lazios iu hoqën plot 30 pikë nga renditja duke përfunduar në vendin e 16. Në Kupën e Italisë ata u eleminuan në çerek–finale nga Inter me rezultatin e përgjithshëm 2–1.

Ai e mbylli sezonin me 17 Gola në 41 ndeshje në të gjitha kompedicionet. Falë paraqitjeve të mira me Lazion, Rocchi mori thirrjen e parë nga trajneri i kombëtares Roberto Donadoni për të luajtur në një miqësore kundër Kroacisë.

Sezoni 2006–07[redakto | redakto tekstin burimor]

Sezoni 2006–07 do të ishte shumë pozitiv për Lazion dhe Rocchin, skuadra e përfundoi sezonin në vendin e tretë duke u kualifikuar për në UEFA Champions League që nga sezoni 2003–04. Rocchi sërisht shkëlqeu këtë sezon duke shënuar për herë të tretë rradhazi 16 Gola në Serie A. Në Kupën e Italisë, Rocchi ishte golashënuesi më i mirë i skuadrës me 3 Gola (2 kundër Rendes dhe 1 kundër Messinës), ata u eleminuan që në raundin e tretë nga Messina. Ai shënoi Golin e parë të sezonit në Serie A më 17 shtator 2006 në humbjen 1–2 kundër Palermos. Rocchi ishte gjithashtu protagonist i fitores 5–0 kundër Udinese ku ai kontriboi me 2 Gola. Ai shënoi Golin e parë për vitin 2007 në barazimin 1–1 kundër Sienës më 14 janar. Ai e mbylli sezonin duke shënuar në javën e fundit të Serie A në humbjen 2–1 sërisht kundër Sienës.

Rocchi e mbylli sezonin me një shifër impresionuese 19 Gola në 39 ndeshje në të gjitha kompedicionet.

Sezoni 2007–08[redakto | redakto tekstin burimor]

Në sezonin 2007–08, Rocchi sëbashku me maqedonasin Goran Pandev, ishin dyshja sulmuese e skuadrës. Ata bënë debutimin si partner sulmi në UEFA Champions League në ndeshjen e dytë të raundit kualifikues kundër Dinamo Bucureștit. Lazio fitoi me rezultatin 3–1 falë 2 Golave të Rocchit dhe 1 tjetër të Pandev. Në fazën e grupeve ai shënoi 2 Gola në fitoren 3–1 kundër Werder Bremen më 6 nëntor, por gjatë gjithë turnamentit, ai humbi plot 3 penallti (kundër Dinamo Bucureșt, Werder Bremen dhe Real Madrid).

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Tommaso Rocchi". ESPN. Marrë më 12 October 2009.