Scudetto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Scudetto.

Scudetto' ("mburojë e vogël" në italisht) është një dekoratë e veshur nga klubet sportive italiane që kanë fituar kampionatin vjetor të sportit të tyre përkatës në sezonin e kaluar.

Scudetto u krijua në vitet 1920 për të nderuar fituesin e ligës së shoqatës kombëtare të futbollit (në vitin 1929 u riemërua Serie A) dhe skuadra e parë që veshi këtë dekoratë ishte Genoa C.F.C. në vitin 1924.

Më vonë, ajo u përdor edhe nga ekipe e sporteve të tjera.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet në përgjithësi pajtohen se krijuesi i Scudettos ishte poeti dhe dramaturgu italian Gabriele D'Annunzio. Në rininë e tij, D'Annunzio ishte një ndjekës i madh i futbollit dhe në 1887 ai bleu në Londër një top lëkure nga i njëjti prodhues që furnizonte Ligën e Futbollit Anglez[1] dhe do të luante futboll me miqtë e tij në plazhin e vendlindjes së tij Pescara.[1]

Në vitin 1920, ish-qyteti austro-hungarez i Fiumes (tani Rijeka e Kroacisë) u aneksua në Itali, D'Annunzio propozoi që ekipi vendor i futbollit të pranonte të mbështeste sovranitetin italian mbi qytetin me një mburojë të trengjyrosur në fanellat e saj (jeshile e bardhë dhe e kuqe).[1][2]

Në vitin 1924, Federata Italiane e Futbollit miratoi vendimin për të nderuar kampionin në fuqi duke e lejuar të mbajnë Scudetton në fanellat e tyre. Që atëherë, Scudetto është bërë simbol i kampionëve në fuqi të çdo kampionati sportiv në Itali.

Kampionati italian i regbisë i cili filloi në 1928 miratoi Scudetton në fanellën e një ekipit për të treguar një ekip që është kampioni në fuqi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Paolo Pierangelo (8 prill 2013). "150 anni di D'Annunzio, l'ideatore dello scudetto sulle maglie da gioco" [Ditëlindja e 150të e D'Annunzio: Ai ishte krijuesi i scudettos në fanellat e lojës] (në italisht). Milano: La Gazzetta dello Sport. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2017. Marrë më 9 dhjetor 2016.
  2. ^ Roberto Graziosi (25 prill 2016). "Chi ha inventato lo Scudetto?" [Kush e shpiku Scudetton?] (në italisht). Focus. Marrë më 9 dhjetor 2016.