2013–14 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kategoria Superiore 2013-2014
2013–14 Kategoria Superiore
Sezoni 2013-2014
Skuadrat 12 skuadra
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
Pero Pejic (19 Gola)
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2012–13 2014–15 ››

Kategoria Superiore 2013-2014 ishte sezoni i 75të Zyrtar, ose i 78të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi më 31 gusht, 2013 dhe mbaroi në 10 Maj, 2014. Kategoria Superiore këtë sezon kishte 12 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajtën në dy faza.

KS Skënderbeu ishin kampionët në fuqi, kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të tretë rresht dhe të katërtën në historinë e klubit.

KS Skënderbeu u shpallën kampion për të katërtën herë rresht dhe të pestën gjithsej në historinë e klubit.

Ndryshimet[redakto | përpunoni burim]

Ndryshe nga sezonet e fundit, sezoni 2013-2014 i Kategorisë Superiore ishte me 12 skuadra ndërsa u luajt në tri faza, me sistem vajtje-ardhje plus faza e tretë me ndeshjet në varësi të renditjes (33 ndeshje në total).

Katër skuadrat që në përfundim të sezonit u renditën në vendet 9, 10, 11 dhe 12 zbritën direkt nga Kategoria Superiore. Nuk pati ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale[redakto | përpunoni burim]

Skuadrat[redakto | përpunoni burim]

Dhjetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Lushnja dhe Partizani; luftuan për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion morën pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (4), Flamurtari (1), Teuta (1).

Stadiumet dhe vendet[redakto | përpunoni burim]

Vendndodhjet e stadiumeve të skuadrave në Superligën 2011-2012
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. Bylis Ballsh Ballshi Stadiumi "Agush Maca" 6,500
02. KS Besa Kavajë Stadiumi "Besa" 9,600
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
04. Kastrioti Krujë Kruja Stadiumi "Kastrioti" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. KF Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000
12. KS Lushnja Lushnjë Stadiumi "Roza Haxhiu" 8,000

Stafi dhe sponsorizimi[redakto | përpunoni burim]

Ndeshjet[redakto | përpunoni burim]

Në Kategorinë Superiore 2013-2014 u luajt në tri faza, me sistem vajtje-ardhje (33 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[redakto | përpunoni burim]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2013-2014#Rezultatet.

Faza e dytë[redakto | përpunoni burim]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2013-2014#Rezultatet.

Rezultatet[redakto | përpunoni burim]

Tabela e ligës[redakto | përpunoni burim]

P
Skuadra
Nd
F
B
H
Gsh
Gp
D Pikë
Kualifikim ose rënie
1. Skënderbeu Korçë 33 18 7 8 52 32 +20 61 Turi i 2-të kualifikues për UEFA Champions League 2014-2015
2. FK Kukësi 33 16 9 8 46 34 +12 57 Turi i 1-rë kualifikues për UEFA Europa League 2014-2015
3. KF Laçi 33 16 6 11 41 28 +13 54
4. KF Teuta 33 14 12 7 46 35 +11 54
5. KF Partizani 33 15 8 10 33 26 +7 53
6. KF Tirana 33 14 8 11 36 31 +5 50
7. FK Flamurtari 33 14 9 10 45 40 +5 48
8. KS Vllaznia 33 12 9 12 41 36 +5 45
9. KS Besa 33 11 9 13 34 32 +2 42 Zbritje në Kategorinë e Parë
10. KS Kastrioti 33 8 5 20 26 46 −20 29
11. KS Lushnja 33 7 5 21 32 59 −27 26
12. KF Bylis 33 5 9 19 20 54 −34 24
  • Shënim: Flamurtarit i janë zbritur 3 pikë nga renditja me vendim të FSHF.

Statistikat e Sezonit[redakto | përpunoni burim]

Golashenuesit[redakto | përpunoni burim]

Rank Lojtari Klubi Golat
1 Flag of Croatia.svg Pero Pejić Skënderbeu Korçë 19
2 Flag of Albania.svg Sokol Cikalleshi Kukësi 17
3 Flag of Croatia.svg Tomislav Busić Vllaznia 14
Flag of Albania.svg Daniel Xhafaj Teuta 11
5 Flag of Albania.svg Fation Sefa Besa 11

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri - E hapur me 11 shtator 2011

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]