Stadiumi "Niko Dovana"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi "Niko Dovana"
Stadiumi Niko Dovana.jpg
Pamje e tribunë qendrore
Vendndodhja Flag of Albania.svg Durrës, Shqipëri
Kapaciteti 12,040
Hapur 1965
Përdoruesit
Kombëtarja shqiptare e futbollit
KS Teuta

Stadiumi Niko DovanaDurrës është stadiumi ku zhvillon ndeshjet KS Teuta.

Stadiumi "Niko Dovana" është një stadium në Durrës, Shqipëri. Ai është përdorur aktualisht kryesisht për ndeshje futbolli të skuadrës durrsake KS Teuta. Stadiumi ka një kapacitet prej 12,040[1] dhe u riemërua në fillim të viteve 1990 në nder të ish-portierit Teutës Durrës Niko Dovana.

Ekipi kombëtar shqiptar i futbollit ka luajtur në stadiumin "Niko Dovana" për herë të parë në një ndeshje miqësore ndërkombëtare kundër Uzbekistanit më 11 gusht 2010.[2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Worldstadiums. "Stadia in Albania". Parë më 3 gusht 2010.
  2. ^ Frasheri, Dash (3 gusht 2010). "Anti- Uzbekistani, kombëtarja e lojtarëve pa ekip". Albania-Sport. Frasheri. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 korrik 2011. Marrë më 6 gusht 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)