Xhamia e Fatihut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Xhamia e Fatihut
Xhamia e Fatihut.jpg
Xhamia e Fatihut (2015)
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Durrës, Durrës, Shqipëri
Koordinatat 41°18′40″V 19°26′45″L / 41.311153°V 19.445794°L / 41.311153; 19.445794Koordinatat: 41°18′40″V 19°26′45″L / 41.311153°V 19.445794°L / 41.311153; 19.445794
Ndërtuar Shek. XVI
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 1886, 10.06.1973
Nr. i referencës DR028
Tipologjia Xhami
Xhamia e Fatihut is located in Shqipëria
Xhamia e Fatihut
Xhamia e Fatihut në hartë

Xhamia e Fatihut, Xhamia e vogël ose Xhamia e vjetër e Durrësit është një xhami dhe monument i trashëgimisë kulturore në Durrës, Shqipëri. Ajo është ndërtuar në vitin 1502. Është ndërtuar në Shek. XVI pas pushtimit të qytetit të Durrësit nga Turqit. Është ndërtuar mbi rrënojat e një bazilike dhe ka marrë statusin monument kulture në vitin 1973. Nga kjo bazilikë ruhen pak mure me tulla, pjesërisht arkada veriore dhe muri perëndimor i rindërtuar me teknikën e Kluasonazhit që i takon Shek. XIII- XIV. Xhamia Fatih është një nga xhamitë më të vjetëra të vendit tonë, ndërsa sot shfrytezohet nga komuniteti mysliman.[1] Mori statusin monument kulture në vitin 1973.[2]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtëme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Fatih Mosque in Durrës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

References[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Map - IMK WebGIS. IMK. Vizituar në 13 tetor 2016.
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DURRËSIT. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës (Lexuar më 29 dhjetor 2016)