Stacioni hekurudhor i Durrësit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stacioni hekurudhor i Durrësit

Stacioni hekurudhor i Durrësit është stacioni hekurudhor kryesor në Durrës, Shqipëri dhe kryesori i Hekurudhës Shqiptare i hapur më 1949.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Durrësi ka pasur qe ne kohe te Zogut një hekurudhe te shkurtër me gjurme te ngushte. Stacioni hekurudhor është i lidhur me qytetet e tjera të Shqipërisë, duke përfshirë Vlorën dhe kryeqytetin Tiranën.[1] Ne vitin... nderohet dhe godina e re e stacionit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Central and South-Eastern Europe 2004. Europa Regional Surveys of the World 2004 Series (bot. 4)). Routledge. 2004. f. 98. ISBN 1857431863. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 41°19′04″V 19°27′18″L / 41.3179°V 19.455°L / 41.3179; 19.455