Porti i Durrësit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Porti i Durrësit
Brosen durres panview2.jpg
Autoriteti Portual Durrës.svg
Vendndodhja
Shteti Shqipëria
Vendndodhja Durrës, Shqipëri
Koordinatat 41°18′35″V 19°27′26″L / 41.30972°V 19.45722°L / 41.30972; 19.45722
UN/LOCODE ALDRZ[1]
Detaje
Hapur Prej shekullit 7 Pas Krishtit
Operuar nga Autoriteti Portual i Durrësit
Në pronësi të Qeveria e Shqipërisë
Lloji i portit Artificial
Madhësia e portit 67 hektarë
Zona tokësore 80 hektarë
Anije të disponueshme 2275 ml
Të punësuar 623 (2009) [2]
Kompani e ngarkesës Cargotec [3]
UNCTAD ALDRZ
Thellësia 5,6-11.2 m
Statistika
Tonazhi vjetor i ngarkesave rritje 4,072,541 tonë (2019)
Vëllimi vjetor i kontejnerit rritje 145,762 TEU (2019)
Trafiku i pasagjerëve rritje 878,867 (2019) [4]
Faqja zyrtare
www.apdurres.com.al

Porti i Durrësit është një portShqipëri.

Pozicioni shumë i favorshëm gjeografik e bën portin e Durrësit portin më të madh në Shqipëri dhe ndër më të mëdhenjtë në detin Adriatik dhe Jon, dhe një nyje shumë të rëndësishme për tregun ndërkombetar.Porti i Durrësit është i pozicionuar në pjesën jug-perëndimore të qytetit të Durrësit në pjesën veriore të gjirit me të njëjtin emër. Infrastruktura operacionale e tij përbëhet nga 11 kalata me një thellësi kalate që varion nga 7.5m-11.5m. Mallrat kryesore që përpunohen në port janë mallrat e përgjithshme drithra, kontainer, tragete ,minerale etj.Porti i Durrësit ka aktualisht 78% te tregëtisë detare në nivel kombëtar. Porti i Durrësit është gjithashtu një vendndodhje kyce për rrjetet e trageteve dhe tranzitin e pasagjerëve, duke i dhënë Durrësit nje pozicion strategjik në lidhje me Korridorin VIII, që do facilitojë tranzitin e pasagjerëve dhe mallrave në kontinentin Europian. Kostoja e ulët operative, grupi i motivuar menaxherial dhe shërbimet cilësore janë disa nga vlerat që karakterizojnë portin e Durrësit.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "UNLOCODE (AL) - ALBANIA". service.unece.org (në anglisht). UNECE. Marrë më 17 prill 2020.
  2. ^ "Archived copy" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 2012-03-16. Marrë më 2011-03-19.Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
  3. ^ "Port of Durrës" (në anglisht). My new desk.
  4. ^ "Albania's Durres port opens new passenger terminal" (në anglisht). Setimes.