Porti i Sarandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Porti i Sarandës
Vendndodhja
ShtetiShqipëria
VendndodhjaSarandë, Shqipëri
Koordinatat39°52′15″N 20°0′11″E / 39.87083°N 20.00306°E / 39.87083; 20.00306
UN/LOCODEALSAR[1]
Detaje
Në pronësi tëSh.a Porti Detar Sarandë
Statistika
Faqja zyrtare
www.porti-sarande.al

Porti i Sarandës është një portShqipëri. Porti është i vetmi port në jug të Shqipërisë dhe u shërben rretheve të jugut; Sarandë, Delvinë, Gjirokastër, Përmet, Tepelenë. Porti qytetit ku kryhen edhe aktivitetet kryesore të saj ka një sipërfaqe prej 18 mije m².

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "UNLOCODE (AL) - ALBANIA". service.unece.org (në anglisht). UNECE. Marrë më 17 prill 2020.