Jump to content

Kategoria e Parë 1989-90

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1989-90
Sezoni 1989-90
Fituesi Dinamo
Zbritjet Besëlidhja
Golshënuesi
më i mirë
Kujtim Majaci (Apolonia)
‹‹ Kategoria e Parë 1988-89 Kategoria e Parë
1990-91
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1989-90.

Ky ishte Kampionati i 54-të i Shqipërisë. Nisi më 25 gusht, 1989 dhe përfundoi më 20 maj, 1990[1].

Klasifikimi dhe rezultatet*[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 33 19 9 5 45 42 50
2 Partizani 33 20 8 5 56 25 49
3 Flamurtari 33 15 7 11 39 27 39
4 17 Nëntori 33 13 8 12 40 34 36
5 Vllaznia 33 12 9 12 45 46 33
6 Apolonia 33 13 7 13 42 46 30
7 Luftëtari 33 13 5 15 31 39 30
8 Besa 33 7 14 12 31 47 26
9 Tomori 33 6 15 12 26 36 25
10 Lokomotiva 33 8 9 16 33 45 25
11 Labinoti 33 11 5 17 27 41 24
12 Besëlidhja 33 7 12 14 31 38 23
  • Fitoret me mbi 3 gola diferencë shoqërohen me 1 pikë bonus, ndërsa humbjet me 3 gola diferencë zbresin 1 pikë në renditje. Pikët shtesë dhe ato të hequra ishin si më poshtë:

Dinamo 3+, Partizani 4+, 1-, Flamurtari 2+, 17 Nëntori 2+, KS Vllaznia 1+, 1-, KF Apolonia 2-, Luftëtari 2+, 3-, Besa 1+, 3-, Tomori 1+, 3-, Labinoti 3-, Besëlidhja 1+, 1-

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Dinamo Tirana

Foto Strakosha, Naun Kove, Ermal Tahiri, Genc Ibro, Pjerin Noga, Ilir Silo, Ilir Bozhiqi, Rudi Vata, Eduart Abazi, Ardian Jance, Arben Milori, Sulejman Demollari, Arian Stafa, Agim Canaj, Josif Gjergji, Agron Xhafa, Viktor Briza, Alfred Ferko, Ardian Jance, Ilir Sula, Ilir Daja. Trajner: Bejkush Birce.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 17 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)