Kategoria Superiore 2017–18

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2017-2018
Kategoria Superiore 2017–18
Kategoria Superiore 2017–18
Sezoni 2017-2018
Skuadrat 10 skuadra
Ndeshjet 135
‹‹ 2016–17 2018–19 ››

Kategoria Superiore 2017-2018 është sezoni i 79të Zyrtar, ose i 82të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Shtator, 2017 dhe mbaron në Maj, 2018. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

FK Kukësi janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të parë në historinë e klubit.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2017-2018 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumet dhe vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi dhe sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2017-2018 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Skënderbeu[a] (C) 36 22 6 8 68 41 +27 72
2 Kukësi 36 18 9 9 61 41 +20 63 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i parë kualifikues
3 Luftëtari 36 16 11 9 47 37 +10 59 Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[b]
4 Laçi 36 16 8 12 45 39 +6 56
5 Partizani 36 15 8 13 41 36 +5 53
6 Flamurtari 36 11 13 12 37 37 0 46
7 Kamza 36 12 10 14 37 41 −4 46
8 Teuta 36 12 10 14 55 58 −3 46
9 Vllaznia (R) 36 12 8 16 38 42 −4 44 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Lushnja (R) 36 2 5 29 29 86 −57 11
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (R) ?
Notes:
  1. ^ Në mars 2018, Skënderbeu u dënua me 10 vjet përjashtim nga garat e klubeve të UEFA-s për shkak të trukimit të ndeshjeve. [2]
  2. ^ Skënderbeu u kualifikua në raundin e parë kualifikues të Ligë e Evropës duke fituar Kupën e Shqipërisë 2017–18. Megjithatë, duke qenë se ata u ndaluan të hynin në garat e UEFA-s, vendi i dhënë për fituesit e kupave u kalua në ligë.

Statistikat e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]