Shko te përmbajtja

Kategoria e Parë 1977-78

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore
Sezoni 1977-78
Fituesi Vllaznia
Zbritjet Skënderbeu
Golshënuesi
më i mirë
Agim Murati (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1976-77 Kategoria e Parë
1978-79
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1977-78.

Ky ishte Kampionati i 42-të i Shqipërisë. Nisi më 18 shtator, 1977 dhe përfundoi më 21 maj, 1978[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1Vllaznia221093321929
2Luftëtari221066262226
3Partizani221138302225
4Dinamo22886242024
5Flamurtari22796252023
617 Nëntori22778212021
7Tomori22778242921
8Shkëndija Tiranë22697182321
9Traktori22679222819
10Lokomotiva224117152419
11Labinoti226610121918
12Skënderbeu226610161918

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. Vllaznia Shkodër

Medin Zhega, Astrit Hafizi, Sabah Bizi, Fatmir Pacrami, Isa Sukaj, Enver Hafizi, Lutfi Basha, Genci Boshnjaku, Millan Vaso, Ferid Borshi, Fatmir Axhani, Luan Vukatana, Sele Gruda, Seit Canga, Suat Duraj. Trajner: Xhevdet Shaqiri.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ↑ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2012. Marrë më 16 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)