Jump to content

Kategoria e Parë 1977-78

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1977-78
Sezoni 1977-78
Fituesi Vllaznia
Zbritjet Skënderbeu
Golshënuesi
më i mirë
Agim Murati (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1976-77 Kategoria e Parë
1978-79
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1977-78.

Ky ishte Kampionati i 42-të i Shqipërisë. Nisi më 18 shtator, 1977 dhe përfundoi më 21 maj, 1978[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Vllaznia 22 10 9 3 32 19 29
2 Luftëtari 22 10 6 6 26 22 26
3 Partizani 22 11 3 8 30 22 25
4 Dinamo 22 8 8 6 24 20 24
5 Flamurtari 22 7 9 6 25 20 23
6 17 Nëntori 22 7 7 8 21 20 21
7 Tomori 22 7 7 8 24 29 21
8 Shkëndija Tiranë 22 6 9 7 18 23 21
9 Traktori 22 6 7 9 22 28 19
10 Lokomotiva 22 4 11 7 15 24 19
11 Labinoti 22 6 6 10 12 19 18
12 Skënderbeu 22 6 6 10 16 19 18

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Vllaznia Shkodër

Medin Zhega, Astrit Hafizi, Sabah Bizi, Fatmir Pacrami, Isa Sukaj, Enver Hafizi, Lutfi Basha, Genci Boshnjaku, Millan Vaso, Ferid Borshi, Fatmir Axhani, Luan Vukatana, Sele Gruda, Seit Canga, Suat Duraj. Trajner: Xhevdet Shaqiri.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta