Jump to content

Kategoria e Parë 1945

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1945. Ky ishte Kampionati i 11të i Shqipërisë. Nisi më 2 shtator, 1945 dhe përfundoi më 26 dhjetor, 1945[1].

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1942. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1946.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Vllaznia 10 8 1 1 26 2 17
2 Besa 10 5 3 2 21 7 13
3 KS Teuta Durrës 10 5 2 3 10 7 12
4 Liria Korçë 10 3 2 5 16 15 8
5 Ismail Qemali 10 3 1 6 12 22 7
6 Tomori Berat 10 1 1 8 6 38 3

Grupi B:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 SK Tirana 10 7 2 1 30 6 16
2 Ylli Shkodër 10 5 1 4 27 12 11
3 Bashkimi Elbasanas 10 5 0 5 20 15 10
4 Skënderbeu Korçë 10 4 2 4 14 17 10
5 Fieri 10 3 1 6 9 28 7
6 Shqiponja Gjirokastër 10 3 0 7 8 30 6

Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

23 & 26 dhjetor 1945 SK Tirana 1-2 1-2 Total 2-4 Vllaznia

Shënues ndeshja e vajtjes: Z. Barbullushi 70’-V, Xh. Juka 82’-V, V. Biçaku 88’-T

Shënues ndeshja e kthimit: Vasija 10’-V, Fagu (p) 28’-T, Smajli 86’-V

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dode Tahiri, Shaban Abdija, Muhamet Dibra, Muc Koxhja, Prenge Gjeloshi, Beqir Osmani, Latif Alibali, Bimo Fakja, Mustafa Nehani, Met Vasija, Adem Smajli, Ernest Halepiani, Loro Borici, Xhelal Juka, Zyhdi Barbullushi.

Trajner: Ibrahim Dizdari

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2017. Marrë më 13 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)