Kategoria e Parë 1936

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1936. Ky ishte Kampionati i 6të i Shqipërisë.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1934. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1937.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 SK Tirana 14 11 3 0 50 8 25
2 Bashkimi Shkodran 14 10 3 1 27 12 23
3 SK Kavaja 14 4 5 5 25 21 13
4 Skënderbeu Korçë 14 4 3 5 16 18 11
5 Teuta Durrës 14 3 5 6 14 19 11
6 Dragoj Pogradeci 14 4 1 9 11 31 9
7 Bashkimi Elbasanas 14 3 2 9 12 24 8
8 Sportklub Vlorë 14 3 2 7 14 31 8
SKT BAS SKK KSK KTD KDP KSE KSV
SK Tirana 4:1 3:1 5:0 3:0 3:0 3:0 11:0
Bashkimi Shkodran 2:2 2:0 2:0 1:1 4:1 2:0 4:2
SK Kavaja 0:3 1:1 2:1 1:1 1:1 3:1 6:0
KS Skënderbeu Korçë 0:0 0:2 0:2 2:0 4:0 1:0 x:x
Teuta Durrës 1:4 0:1 1:1 2:2 2:0 2:0 2:1
Dragoj Pogradeci 0:5 0:2 3:0 1:4 2:1 0:2 1:0
Bashkimi Elbasanas 1:3 1:2 2:2 2:2 1:0 2:0 0:2
Sportklub Vlorë 2:2 0:1 3:1 x:x 1:1 1:2 2:0

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rudolf Gurahi, Qamil Zebishti, Asti Hobdari, Foto Janku, Sabit Coku, Ramazan Hima, Hysen Kusi, Adem Karapici, Ludovik Jakova, Luci Stamati, Myslym Alla, Hot Mirdita, Riza Lushta, Maliq Petrela, Emil Hajnali, Mark Gurashi, Skender Gjinali.

Trajner: Selman Stermasi

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]