Jump to content

Kategoria e Parë 1979-80

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1979-80
Sezoni 1979-80
Fituesi Dinamo
Zbritjet Shkëndija Tiranë
Apolonia
Golshënuesi
më i mirë
Përparim Kovaçi (Tomori)
‹‹ Kategoria e Parë 1978-79 Kategoria e Parë
1980-81
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1979-80.

Ky ishte Kampionati i 44-të i Shqipërisë. Nisi më 1 shtator, 1979 dhe përfundoi më 27 prill, 1980[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 26 14 9 3 41 23 37
2 17 Nëntori 26 11 10 5 33 27 32
3 Vllaznia 26 12 7 7 37 26 31
4 Partizani 26 9 11 6 41 30 29
5 Flamurtari 26 10 9 7 33 25 29
6 Skënderbeu 26 9 10 7 27 24 28
7 Luftëtari 26 11 5 10 39 35 27
8 Lokomotiva 26 8 11 7 29 27 27
9 Labinoti 26 7 13 6 27 25 27
10 Besa 26 9 8 9 27 29 26
11 Naftëtari 26 9 6 11 29 39 24
12 Tomori 26 7 9 10 31 37 23
13 Shkëndija Tiranë 26 6 7 13 18 30 19
14 Apolonia 26 0 5 21 15 50 5

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Dinamo Tirana

Shyqyri Ballgjini, Ilir Luarasi, Kujtim Cocoli, Andrea Marko, Robert Kamberi, Muhedin Targaj, Rifat Ibershimi, Abedin Jahjai, Aleko Bregu, Gj. Bejo, Halit Gega, Bashkim Delia, Agron Dautaj, Ilir Pernaska, Artur Cobani, Durim Kuqi, Vasillaq Zeri, Mehdi Bushati, Artur Nika, Naum Kove, Struga, Maksim Ndroqi, Pjerin Noga. Trajner: Stavri Lubonja.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2020. Marrë më 16 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)