Kategoria e Parë 1986-87

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1986-87
Sezoni 1986-87
Fituesi Partizani
Zbritjet Naftëtari
Traktori
Golshënuesi
më i mirë
Arben Arbëri (Tomori)
‹‹ Kategoria e Parë 1985-86 Kategoria e Parë
1987-88
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1986-87.

Ky ishte Kampionati i 51-të i Shqipërisë. Nisi më 31 gusht, 1986 dhe përfundoi më 17 maj, 1987[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 26 15 6 5 43 18 36
2 Flamurtari* 26 14 8 4 40 21 33
3 Vllaznia 26 12 8 6 31 22 32
4 Dinamo* 26 13 8 5 36 23 31
5 Luftëtari 26 9 8 9 26 24 26
6 17 Nëntori* 26 9 10 7 43 29 25
7 Apolonia* 26 7 15 4 24 27 23
8 Labinoti 26 7 9 10 24 28 23
9 Lokomotiva 26 6 10 10 22 30 22
10 Besa 26 4 14 8 21 31 22
11 Tomori 26 6 10 10 28 39 22
12 Skënderbeu 26 6 9 11 25 28 21
13 Naftëtari 26 7 7 12 17 32 21
14 Traktori 26 4 4 18 13 41 12

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Partizani Tirana
Logo KF Partizani

Perlat Musta, Arjan Hametaj, Adnan Ocelli, Besnik Bilali, Skender Gega, Astrit Ramadani, Niko Frasheri, Ledio Pano, Ylli Shehu, Ilir Lame, Genc Tomori, Roland Agalliu, Lefter Millo, Edmond Alite, Alfons Muca, Eduart Kacaci, Fatmir Hasanpapa, Shkelqim Fana, Eqerem Memushi, Lorenc Leskaj, Sokol Kushta, S. Balla, Izmir Ndreu. Trajner: Neptun Bajko.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta