Jump to content

Kategoria e Parë 1996-97

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1996-97
Sezoni 1996-97
Fituesi KF Tirana
Golshënuesi
më i mirë
Viktor Paço (FK Flamurtari)
‹‹ Kategoria e Parë 1995-96 Kategoria e Parë
1997-98
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1996-97.

Ky ishte Kampionati i 61-të i Shqipërisë. Nisi më gusht, 1996 dhe përfundoi më 16 gusht, 1997[1].

Sezoni i rregullt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 FK Flamurtari 17 12 1 4 34 16 37
2 KF Tirana 17 10 4 3 34 8 34
3 KS Vllaznia 17 11 0 6 24 16 33
4 KF Apolonia 17 9 4 4 22 15 31
5 KF Partizani 17 9 4 4 19 15 31
6 KS Shkumbini 17 8 2 7 17 17 26
7 KF Laçi 17 7 4 6 19 19 25
8 KS Lushnja 17 6 6 5 18 14 24
9 KF Bylis 17 6 4 7 18 16 22
10 KS Besa 17 6 4 7 15 14 22
11 KS Teuta 17 6 3 8 14 13 21
12 Albania Tabak 17 7 0 10 11 19 21
13 KF Tomori 17 5 5 7 10 18 20
14 KS Elbasani 17 6 2 9 16 25 20
15 Shqiponja 17 5 4 8 13 20 19
16 Olimpik 17 5 1 11 21 24 16
17 KF Albpetrol 17 4 4 9 12 27 16
18 KF Skënderbeu 17 4 2 11 12 33 14

Grupi 1 (Tiranë)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 22 14 4 4 40 9 46
2 KS Vllaznia 22 14 1 7 30 20 43
3 FK Flamurtari* 22 14 3 5 42 23 41
4 KF Partizani 22 12 4 6 28 20 40
5 KF Apolonia 22 9 4 9 25 26 31
6 KS Shkumbini 22 9 3 10 23 27 30

Grupi 2 (Kavajë & Durrës)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
7 KS Lushnja 22 10 6 6 32 20 36
8 KS Teuta 22 10 3 9 23 16 33
9 Albania Tabak 22 10 1 11 17 23 31
10 KF Laçi 22 7 6 9 22 29 27
11 KS Besa 22 7 4 11 18 21 25
12 KF Tomori 22 6 6 10 15 28 24

Grupi 3 (Elbasan)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
13 KS Elbasani 22 9 2 10 27 28 29
14 KF Bylis 22 7 4 10 23 26 25
15 KF Skënderbeu 22 7 3 11 21 38 24
16 Olimpik 22 7 2 12 27 28 23
17 KF Albpetrol 22 4 4 13 15 39 16
18 Shqiponja* 22 5 4 8 13 20 19

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. KF Tirana
Logo KF Tirana

Auron Miloti, Blendi Nallbani, Lulzim Hushi, Alpin Gallo, Nevil Dede, Krenar Alimehmeti, Ardian Mema, Artan Kukli, Alvaro Zalla, Florian Riza, Nikolin Coclli, Eldorado Merkoci, Agustin Kola, Sokol Bulku, Indrit Fortuzi, Devis Ismaili, Sparti Domi, Taulant Stermasi, Nordik Ruhi, Rigels Kapllani, Eriton Kasmi, Alban Bushi, Elton Shaba, Elvis Sina. Trajner: Enver Shehu.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta