Kategoria e Parë 1946

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1946. Ky ishte Kampionati i 12të i Shqipërisë. Nisi më 14 prill 1946 dhe përfundoi më 14 korrik 1946[1].

Sezoni i kaluar : Kategoria e Parë 1945. Sezoni i radhës : Kategoria e Parë 1947.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A :

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Vllaznia 10 10 0 0 32 3 20
2 17 nëntori 10 8 0 2 26 7 16
3 Besa 10 3 3 4 10 12 9
4 Apolonia 10 2 2 6 8 22 6
5 Skënderbeu 10 2 1 7 10 26 5
6 Ylli i Kuq Durrës 10 1 2 7 7 23 4

Grupi B :

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Flamurtari 10 7 2 1 17 8 16
2 Bashkimi Elbasanas 10 7 1 2 18 7 15
3 Erzeni 10 4 4 2 14 11 12
4 Shqiponja 10 3 2 5 12 16 8
5 Spartak Kuçovë 10 2 2 6 16 20 6
6 Tomori 10 1 1 8 7 22 3

Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

7 & 14 korrik 1946 Flamurtari 0-2 0-3 Total 0-5 Vllaznia

Shënues ndeshja e vajtjes: Mirashi 4’, Mirashi 58’.

Shënues ndeshja e kthimit: Halepiani 5’, Çoba 51’, Shaqiri 80’.

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dode Tahiri, Muhamet Rexhepi, Beqir Osmani, Muhamet Dibra, Muc Koxhja, Prenge Gjeloshi, Bimo Fakja, Muhamet Ademi, Latif Alibali, Ernest Halepiani, Xhevdet Shaqiri, Met Vasija, Pal Mirashi, Adem Smajli, Isuf Coba, Zyhdi Barbullushi.

Trajner: Ernest Halepiani

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta : Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari : Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta