Kategoria e Parë 1960

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1960
Sezoni 1960
Fituesi Dinamo
Zbritjet Lokomotiva
Golshënuesi
më i mirë
Panajot Pano (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1959 Kategoria e Parë
1961
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1960.

Ky ishte Kampionati i 26-të i Shqipërisë. Nisi dhe përfundoi më 1960[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 18 15 2 1 44 9 32
2 Partizani 18 12 4 2 41 12 28
3 17 nëntori 18 8 4 6 22 17 20
4 Skënderbeu 18 7 5 6 23 27 19
5 Besa 18 6 6 6 18 19 18
6 Flamurtari 18 5 6 7 18 17 16
7 Elbasani 18 3 7 8 13 28 13
8 Tomori 18 4 4 10 18 34 12
9 Vllaznia 18 4 4 10 11 30 12
10 Lokomotiva 18 3 4 11 11 26 10

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Dinamo Tirana

Skender Jareci, Dhimiter Qoshja, Skender Halili, Selim Gjoci, Qamil Alluni, Hysen Verria, Avdulla Duma, Eqerem Tallushi, Mehdi Bushati, Stavri Lubonja, Thoma Duro, Shyqyri Rreli, Esat Beliu, Lorenc Vorfi, Teodor Gjikuria, Nexhmedin Caushi, Muhamet Vila, Alfred Ruco, Mile Qoshja, Nikolle Bespalla, Namik Jareci, Eqerem Caslli. Trainer: Zyber Konci.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta