Sokol Cikalleshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sokol Cikalleshi
20160326 AUT ALB 0007 (cropped).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëSokol Cikalleshi
Data e lindjes (1990-07-27) 27 Korrik 1990 (30 vjeç)
Vendi i lindjesKavajë, Shqipëri
Gjatësia1,85 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualAkhisar Belediyespor
Numri37
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2007–2013Besa56(11)
2011Skënderbeu (huazim)4(0)
2012Tirana (huazim)13(2)
2012Incheon United (huazim)6(0)
2013–2014Kukësi30(17)
2014–2015Split32(10)
2015–2017İstanbul Başakşehir31(6)
2017Akhisar Belediyespor (huazim)14(7)
2017–2018Osmanlıspor26(6)
2018–2019Göztepe (huazim)7(0)
2019–Akhisar Belediyespor1(1)
Ekipi kombëtar
2008–2009Shqipëria U196(2)
2008–2009Shqipëria U202(0)
2009–2011Shqipëria U2111(5)
2014–Shqipëria27(2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 prill 2015.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 5 prill 2015

Sokol Cikalleshi (lindur më 27 korrik 1990) është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues për klubin turk Akhisar Belediyespor dhe kombëtaren shqiptare.

Ai bëri debutimin si profesionist në vitin 2007 me klubin e qytetit të tij të lindjes, Besa, dhe në vitet në vazhdim pati disa periudha të shkurtër si i huazuar me klubet shqiptare Skënderbeu dhe Tirana si dhe me Incheon UnitedKorenë e Jugut. Në vitin 2013 ai u bashkua me Kukësin dhe shënoi 22 gola në të gjitha kompedicionet gjatë sezonit 2013–14, duke fituar kështu thirrjen e parë nga Shqipëria si dhe një transferim në Kroaci te Split.

Cikalleshi luajti vetëm një sezon në Kroaci para se të kalonte në Turqi në vitin 2015. Ai luajti fillimisht me İstanbul Başakşehir, por pati edhe disa periudha qëndrimi me Akhisar Belediyespor dhe Osmanlıspor. Ai e shpenzoi pjesën e parë të sezonit 2018–19 në huazim tek Göztepe në ligën e parë, para se në janar 2019 të rikthehej tek Akhisar në elitë.

Në lojtar i kombëtares, Cikalleshi u thirr për herë të parë në ekip nga Gianni De Biasi në maj 2014. Më përpara, ai ka luajtur me ekipet e moshave, respektivisht me nën-19, nën-20 dhe nën-21. Ai ishte një nga 23 lojtarët që përfaqsuan Shqipërinë në UEFA Euro 2016.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Kavajë, Cikalleshi filloi karrierën e tij me klubin e qytetit Besa. Ai bëri debutimin e tij si profesionst me skuadrën e parë në moshën 17 vjeçare në ndeshjen e javës së fundit të sezonit 2007–08 kundër klubit rival Teuta, duke hyrë si zëvëndësues në pjesën e dytë në fitoren tenistike 5–3 të Besës.[1] Në sezonin tjetër ai u bë lojtar i rregullt i klubit dhe titullar në formacion, gjatë kohës ku ai luante edhe për skuadrën U–19 të Besës. Ai luajti 10 ndeshje në sezonin 2008–09, ku 8 prej tyre i luajti si titullar. Ai gjithashtu ishte kapiten i skuadrës U–19 në kampionatin vendas në të njëjtin sezon. Gjatë sezonit 2009–10, Cikalleshi u bë një nga lojtarët më të rëndësishëm të skuadrës së parë sëbashku me sulmuesit e tjerë Daniel Xhafaj, Vioresin Sinani dhe Bledar Mançaku. Ai shënoi golin e parë si profesionist në fitoren 2–1 jashtë fushe kundër Shkumbinit më 29 gusht 2009.[2] Gjithsej gjatë sezonit 2009–10, ai luajti gjithsej 27 ndeshje në ligë dhe shënoi 2 gola me Besën që e përfundoi sezonin në vendin e dytë mbrapa Dinamos, por ata fituan Kupën e Shqipërisë për herë të dytë në historinë e tyre. Ai luajti gjithsej 8 ndeshje gjatë rrugës së suksesshme në kupë dhe shënoi dy herë, përfshirë golin e fitores në gjysmë–finale kundër Shkumbinit,[3] gjë që bëri që Besa të shkonte në finale, ku mposhti Vllazninë. Ai e filloi sezonin 2010–11 në formë të mirë, duke shënuar gjashtë herë në 15 ndeshje gjatë pjesës së parë të sezonit, gjë që tërhoqi vëmëndjen e klubeve europiane në merkaton e dimrit.

Huazimi tek Skënderbeu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cikalleshi pranoi një huazim gjashtë mujor te Skënderbeu në merkaton e dimrit në janar 2011, dhe udhëtoi me skuadrën në AntalyaTurqisë për të kryer fazën përgatitore për pjesën e dytë të sezonit. Ai nuk kaloi një periudhë të mirë aty duke u aktiviziuar në vetëm katër ndeshje por në fund u shpall kampion pasi klubi fitoi kampionatin.

Huazimi tek Tirana[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cikalleshi u bashkua me Tiranën në formë huazimi deri në fund të sezonit 2011–12. Ai u huazua më 27 janar 2012 pasi arriti një marrëveshje me klubin, duke e cilësuar Tiranën si "shanci i jetës" për të luajtur.[4] Ai bëri debutimin e tij me klubin në Kupën e Shqipërisë kundër Bylisit më 29 janar, ku ai hyri si zëvëndësues në minutën e 63të në vend të Klodian Duros në barazimin pa gola.[5] Në ligë, ai u paraqit në 13 ndeshje ku shënoi dy gola.

Huazimi tek Incheon United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2012, Cikalleshi u bashkua me klubin koreano jugor Incheon United që luante në K-League në një huazim gjashtë mujor.[6] Cikalleshi luajti gjithsej gjashtë ndeshje me klubin ku vetëm një e nisi si titullar, por gjatë kohës në Kore ai nuk mundi dot të dhurojë ndikim, kështu që ai u rikthye në Shqipëri.

Kukësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2013, Cikalleshi u bashkua me Kukësin në një marrëveshje një-vjeçare. Ai bëri debutimin e tij më 4 shtator 2013 në humbjen 1–0 kundër klubit të sapongjitur në Kategorinë Superiore Lushnjes.[7] Cikalleshi shënoi golin e parë me klubin në fitoren 2–1 kundër Flamurtarit, kurse javës tjetër, shënoi në golin e dytë në fitoren 2–1 në Laçit.[8] Cikalleshi shënoi në fitoren shkatërrimtare 5–0 kundër Naftëtarit, ndeshje e vlefshme për Kupën e Shqipërisë.[9] Ai shënoi në ndeshjen e katër rresht, këtë herë kundër ish skuadrës së tij Tiranës ku Kukësi fitoi me rezultatin 2–1.[10] Pasi nuk shënoi në fitoren 1–0 kundër Lushnjes më 23 nëntor,[11] Cikalleshi u rikthye te rruga e rrjetës duke shënuar golin e fitores në suksesin 2–1 kundër Vllaznisë.[12] Ky ishte goli i tij i fundit për vitin 2013.

Kukësi dhe Cikalleshi e nisën vitin 2014 me barazimin 0–0 kundër Partizanit më 2 shkurt.[13] Ky barazim solli edhe largimin e trajnerit Naci Şensoy. Ai shënoi golat e parë për vitin 2014 në fitoren 2–1 kundër Bylisit,[14] në ndeshjen e parë të trajnerit të ri Sulejman Starova, me Cikalleshin i cili ja dedikoi golat atij.[15] Pas kësaj ndeshje, për sulmuesin kavajas do të vinte një varg golash që do të fillonte me fitoren 3–2 kundër Flamurtarit.[16] Më pas ai shënoi katër ditë më vonë në fitoren 2–1 kundër Bylisit,[17] dhe një gol vendimtar në fitoren 1–0 kundër Laçit më 2 mars.[18] Më 8 mars, ai shënoi me penallti golin e vetëm të skuadrës së tij në humbjen 3–1 kundër Tiranës.[19]. Sërisht kundër tyre, Cikalleshi shënoi një dygolësh duke i dhuruar Kukësit fitoren 2–1.[20] Cikalleshi vazhdoi formën e tij fantastike duke shënuar dy gola të tjerë në fitoren 4–2 kundër Flamurtarit më 22 mars.[21]

Në ndeshjen e parafundit në kampionat, Cikalleshi shënoi tregolshin e parë në karrierë në suksesin 4–1 kundër Lushnjes për të siguruar vendin e dytë në kampionat dhe kualfikimin për në Ligën e Europës.[22] Në këtë ndeshje, trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, kishte dërguar ndihmësin e tij Paolo Tramezzani për t'a vëzhguar sulmuesin për një thirrje të mundëshme në kombëtare, kurse Cikalleshi në lidhje me këtë gjë tha: "Për mua është nder të vesh fanellën e kombëtares".[23] Ai u thirr nga De Biasi për miqësoret e fund Majit dhe fillim qershorit. Kukësi shkoi në finalen e kupës pasi mposhti me rezultatin e përgjithshëm 4–2 Teutën, ku Cikalleshi shënoi në ndeshjen e parë që përfundoi me fitoren 3–2; në finale, Cikalleshi luajti 90 minuta pa mundur dot të shmangë humbjen e skuadrës së tij kundër Flamurtarit, që i mposhti me rezultatin 1–0.[24]

Ai e mbylli sezonin e parë dhe të vetëm me Kuksin me 22 gola në të gjitha kompedicionet, ku 17 i shënoi në kampionat duke u shpall golashënuesi i dytë më i mirë i saj pas kroatit Pero Pejić, dhe 5 në kupë. Para largimit, Cikalleshi luajti dhe në dy ndeshjet me vetme të Kukësit në Ligën e Evropës. Pas eleminimit nga Liga e Europës, ai u largua nga Kukësi.[25]

RNK Split[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 korrik 2014, Cikalleshi la Shqipërisë për t'u transferuar te klubi kroat RNK Split që luante te Prva HNL për 100 mijë , duke firmosur një kontratë tre vjeçare.[26][27][28] Ai shënoi golin e parë me klubin më 19 gusht 2014 kundër NK Hrvace, në një ndeshje të vlefshme për Kupën e Kroacisë.[29] Pas kësaj, ai shënoi një dygolësh në barazimin 2–2 kundër NK Lokomotiva.[30] Cikalleshi vazhdoi formën e tij të mirë me RNK Split duke shënuar golin e parë të ndeshjes dhe dhuroi assistin e golit të tretë në fitoren 3–0 kundër NK Osijek; gjithashtu në këtë ndeshje tifozët e klubit kishin bërë një banderolë për sulmuesin, ku shkruhej: 'Viva Sokol, viva Albania'.[31]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas performancave të tija mbreslënëse me Kukësin në sezonin 2013–14, ai mori thirrjen e parë në kombëtaren shqiptare nga trajneri Gianni De Biasi për ndeshjet miqësore kundër Rumanisë, Hungarisë dhe San Marinos. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren më 31 Maj në humbjen 1–0 kundër Rumanisë, ku ai luajti 45 minuta dhe u zëvëndësua në fillim të pjesës së dytë.[32] Pas ndeshjes, Cikalleshi e cilësoi "ëndërr" debutimin me kombëtaren.[33] Ai luajti 90 minuta në ndeshjen e dytë kundër Hungarisë ku Shqipëria u mposht sërisht 1–0.[34] Ai luajti që nga minuta e 63 në miqësoren e fituar 3–0 kundër San Marinos.[35]

Ai ishte në listën e 24 lojtarëve të thirrur nga De Biasi për ndeshjen e parë kualifikuese të Euro 2016 kundër Portugalisë.[36] Cikalleshi luajti që nga minuta e 82 duke zëvëndësuar autorin e golit Bekim Balajsuksesin historik 0–1 për Shqipërinë që mori fitoren e parë në histori kundër Portugalisë.[37]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cikalleshi është një lojtar i zhdërvjellët , i cili është i njohur për aftësinë e tij për shënjestër dhe aftësitë e tij ajrore. Ai është gjithashtu një lojtar shumë i fortë në top, i cili është i aftë me të dy këmbët. Përveç kësaj, Cikalleshi është gjithashtu një lojtar i shkelqyer në ajër dhe konsiderohet si një kërcënim ajror.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 tetor 2017, Cikalleshi u bë baba për herë të parë kur gruaja e tij lindi vajzën e parë të çiftit, të quajtur Rajna.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 prill 2015 [38]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti[nb 1] Tjetër[nb 2] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Besa Kavajë 2007–08 1 0 0 0 1 0
2008–09 10 0 0 0 10 0
2009–10 27 2 6 2 33 4
2010–11 15 6 1 1 2 0 1 0 19 7
Total 63 8 7 3 2 0 1 0 33 11
Skënderbeu Korçë 2010–11 4 0 1 0 5 0
Besa Kavajë 2011–12 0 0 0 0 0 0
KF Tirana 2011–12 13 2 9 3 22 5
Incheon United 2012–13 6 0 0 0 6 0
Besa Kavajë 2012–13 4 3 0 0 4 3
FK Kukësi 2013–14 30 17 9 5 2 0 41 22
2014–15 2 0 2 0
Total 30 17 9 5 4 0 0 0 43 22
RNK Split 2014–15 23 8 4 2 27 10
Karriera në total 133 38 39 13 6 0 1 0 170 51
 1. ^ Përfshirë kompedicione të tjera si UEFA Liga e Kampioneve dhe UEFA Liga e Europës
 2. ^ Përfshirë kompedicione të tjera si Superkupa e Shqipërisë dhe Superkupa e Kroacisë

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 11 qershor 2017[39][40]
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Shqipëria 2014 6 0
2015 8 1
2016 7 1
2017 4 0
Gjithsej 26 2

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besa Kavajë
Skënderbeu Korçë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Teuta 3-5 Besa". Football Data Base. Marrë më 12 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Shkumbini 1-2 Besa". Soccerway. Marrë më 12 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Shkumbini 0-1 Besa". Soccerway. Marrë më 12 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Gjata firmos për një vit e gjysmë". Sport Ekspres. 27 janar 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 korrik 2012. Marrë më 27 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Bylis Ballsh vs. KF Tirana 0 – 0". Soccerway.com. Marrë më 31 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "김봉길호 유로미사일 장착". Incheon United. Marrë më 31 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 7. ^ "Një debutues në Superiore likujdon Kukësin, Lushnja e fillon me fitore rikthimin në elitë". Panorama Sport. 4 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 shtator 2013. Marrë më 4 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ ""Ringjallet" dhe Kukësi, fiton me përmbysje. Laçi i Nicës pëson humbjen e parë në shtëpi". Panorama Sport. 3 nëntor 2013. Marrë më 3 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 9. ^ "Goleadë e Kukësit ndaj kuçovarëve, dëmtohet portieri Halili". Panorama Sport. 6 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 nëntor 2013. Marrë më 6 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Kukësi fundos Tiranën, Gallo drejt shkarkimit". Panorama Sport. 10 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 nëntor 2013. Marrë më 10 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Kukësi s'fal, i bën presion kreut. Shensoji: Duhej të fitonim 7-0, shpërdoruam shumë". Panorama Sport. 23 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 nëntor 2013. Marrë më 23 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Kukësi s'përmbahet, fut Vllazninë në krizë. Shensoji: Jemi për titull, më kënaqi reagimi". Panorama Sport. 1 dhjetor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2013. Marrë më 1 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Partizani dhe Kukësi, shumë zhurmë për asgjë. Hasan Lika s'kënaqet: Lamë dy pikë". Panorama Sport. 2 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 shkurt 2014. Marrë më 2 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Bind Kukësi, "shpërthen" Sokol Cikalleshi. Starova: Kupa mbetet një objektiv madhor". Panorama Sport. 12 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 mars 2014. Marrë më 12 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Cikalleshi: U zgjuam, dy golat për Starovën". Panorama Sport. 12 shkurt 2014. Marrë më 12 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 16. ^ "Shpërthen Kukësi, përmbys Flamurtarin. Starova në delir: I mposhtëm pa mesfushë". Panorama Sport. 22 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 prill 2014. Marrë më 22 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Përmbysjet në modë, Kukësi gjunjëzon Bylisin. Ballshiotët s'ruajnë dot avantazhin". Panorama Sport. 24 shkurt 2014. Marrë më 24 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 18. ^ "Gol blic, Kukësi parakalon Laçin. Starova: Morëm 3 pikë të arta, tani mundim Tiranën". Panorama Sport. 2 mars 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 mars 2014. Marrë më 2 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Super-Tirana likujdon dhe Kukësin. "Heroi" Gilberto: I lumtur në Tiranë, Vlora më trembi". Panorama Sport. 9 mars 2014. Marrë më 9 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 20. ^ ""Shfryhet" Tirana, dopieta e Cikalleshit nderon Kukësin. Magani: Ndëshkuam veten". Panorama Sport. 17 mars 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 mars 2014. Marrë më 17 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Kukësi mund Flamurtarin, shou i Cikalleshit. Gilman Lika: Ja pse bëra gjeste ndaj tifozëve". Panorama Sport. 23 mars 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 mars 2014. Marrë më 23 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Kukësi nënkampion, Cikalleshi bën tripletë. Starova: Tani të fitojmë Kupën e Shqipërisë". Panorama Sport. 5 maj 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 maj 2014. Marrë më 5 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Cikalleshi: Nder të vesh fanellën e Kombëtares". Panorama Sport. 5 maj 2014. Marrë më 5 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 24. ^ "Flamurtari triumfon në Kupë dhe shkon në Kupat e Europës. Vendos një gol i Abilaliajt". Panorama Sport. 19 maj 2014. Marrë më 19 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 25. ^ "Cikalleshi, gati largimi nga Kukësi". Panorama Sport. 22 maj 2014. Marrë më 22 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 26. ^ "Cikalleshi nga Kukësi ne Split". Borozani.com. 31 korrik 2014. Marrë më 31 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Cikalleshi firmos tre vite te Split, Kukësi e kërcënon". Panorama Sport. 31 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 janar 2015. Marrë më 31 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Cikalleshi prezantohet te RNK Split". Cityfm.al. 31 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 janar 2015. Marrë më 31 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Cikalleshi, gol dhe asist te Spliti". Cityfm.al. 19 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 gusht 2014. Marrë më 19 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Dy eurogola me RNK Split, Cikalleshi çmend kroatët". Panorama Sport. 13 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 shtator 2014. Marrë më 13 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Cikalleshi, gol dhe parullë kundër racizmit". Panorama Sport. 18 tetor 2014. Marrë më 18 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 32. ^ "Veç Berisha nuk mjafton, Shqipëria e De Biazit fut "ujë"". Panorama Sport. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 qershor 2014. Marrë më 1 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Cikalleshi: M'u realizua ëndrra, debutova me kuqezinjtë". Panorama Sport. Marrë më 2 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 34. ^ "De Biazi: E hidhur të humbësh ndaj një skuadre inferiore". Panorama Sport. Marrë më 4 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Eksperiment i Shqipërisë, "shfryn" 3-0 ndaj San Marinos". Panorama Sport. Marrë më 8 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "De Biazi flet për ndeshjen me Portugalinë - (Në fund trajneri i Kombëtares së Shqipërisë publikoi edhe listën me 24 lojtarë të grumbulluar për këtë takim. Ata janë:) - FSHF.org". FSHF.org. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 korrik 2015. Marrë më 2 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ ""Bekim" kuqezi në Aveiro, Shqipëria shokon Portugalinë". Panorama Sport. 7 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 shtator 2014. Marrë më 7 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Albania - S.Cikalleshi - Profile with news, career statistics and history". Soccerway.com. Marrë më 31 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Sokol Cikalleshi". National Football Teams. Marrë më 12 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Sokol Cikalleshi - national football team player". EU-Football.info. Marrë më 29 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]