Kombëtarja shqiptare nën-19 e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Albania Under-19
Shirt badge/Association crest
Njohur ndryshe si Kuq e Zinjtë
Shqiponjat
Shpresat e Shqipërisë
Federata Federata Shqiptare e Futbollit
Konfederata UEFA (Evropë)
Trajneri Nevil Dede (2019–)
Kapiteni Ernest Muçi[1]
Më shumë paraqitje Renato Arapi (11)
Golashënuesi më i mirë Ernest Muçi (6)[1]
Kodi FIFA ALB
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë
Ndeshja e parë ndërkombëtare
Flamuri Shqipëria 1–8 Holanda Flamuri
(Capbreton, Francë; 10 nëntor 2001)
Fitorja më e thellë
Flamuri Shqipëria 4–0 Malta Flamuri
(Seitenstetten, Austri; 10 tetor 2011)
Humbja më e thellë
Flamuri Franca 9–0 Shqipëria Flamuri
(Moskë, Rusi; 6 shtator 2002)
UEFA Kampionati Evropian nën-19
Paraqitje  –
Rezultati më i mirë  –

Kombëtarja shqiptare nën-19 e futbollit është ekipi kombëtar nën-19 i Shqipërisë dhe kontrollohet nga Federata Shqiptare e Futbollit. Ekipi garon në kualifikueset e UEFA Kampionatit Evropian nën-19 të futbollit dhe të FIFA Kupës së Botës nën-20, që zhvillohen një herë në dy vite.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Ernest Muçi" (në anglisht). Transfermarkt. Marrë më 30 qershor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]