Paolo Tramezzani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paolo Tramezzani
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPaolo Tramezzani
Datëlindja (1970-07-30) 30 korrik 1970 (53 vjeç)
VendlindjaCastelnovo ne' Monti, Itali
PozicioniMbrojtës
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1989–1990Prato29(0)
1990–1991Cosenza15(0)
1991–1992Lucchese30(1)
1992–1993Internazionale26(0)
1993–1994Venezia26(0)
1994–1995Cesena20(2)
1995–1998Piacenza25(3)
1998–2000Tottenham Hotspur6(0)
2000–2001Pistoiese33(2)
2001–2003Piacenza35(0)
2003Atalanta13(1)
2003Empoli0(0)
2003–2008Pro Patria66(8)
Gjithsej324(17)
Skuadra të menaxhuara
2011–2016Shqipëria (Ndihmës-trajner)
2016–2017Lugano
2017Sion
2018–2019APOEL
2019–2020Livorno
2020Sion
2021–Hajduk Split
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Paolo Tramezzani (lindur më 30 korrik 1970) është një ish futbollist italian që ka luajtur si mbrojtës dhe është ndihmës trajneri i kombëtares shqiptare.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tramezzani ka lindur në Castelnovo ne' MontiItalisë.

Ai e filloi karrierën e tij te klubi italian Prato, dhe gjithashtu ka luajtur edhe me Cosenza, Lucchese, Internazionale, Venezia, Cesena dhe Piacenza përpara se të kalonte te klubi anglez Tottenham Hotspur në verën e vitit 1998, që drejtohej nga Christian Gross. Pavarësisht se ai shënoi në debutimin e tij në një ndeshje miqësore kundër Peterborough United, periudha e tij e qëndrimit në klub ishte e shkurtër. Ai më pas u rikthye në Itali ku firmosi me Pistoese për 400,000 £. Ai më vonë u rikthye te Piacenza dhe kaloi te Atalanta. Ai më pas u transferua te Empoli ku u largua menjëherë për shkak të problemeve familjare.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]