Ardian Cuculi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ardian Cuculi
Të dhënat personale
Emri i plotëArdian Cuculi
Data e lindjes (1987-07-19) 19 Korrik 1987 (32 vjeç)
Vendi i lindjesKërçovë, RSF Jugosllavi
Gjatësia1,85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMbrojtës i majtë
Informacionet për klubin
Klubi aktualKukësi
Numri6
Karriera në rini
2000–2001Vlazrimi
2001–2005Napredok
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2007Vlazrimi37(1)
2007–2014Shkëndija130(5)
2008Pobeda (huazim)10(1)
2009Milano (huazim)27(1)
2014–2015Partizani Tirana18(0)
Ekipi kombëtar
2005–2006Maqedonia U–178(0)
2007Maqedonia U–192(0)
2014–Maqedonia[1]6(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 2 Shkurt 2015.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 11 Nëntor 2014

Ardian Cuculi (lindur më 19 Korrik 1987Kërçovë) është një futbollist shqiptar nga Maqedonia i cili luan momentalisht me klubin shqiptar KF PartizaniKategorinë Superiore dhe me kombëtaren maqedonase.[2][3] Ai gjithashtu zotëron pasaportën shqiptare.[4]

Jashtë futbollit, ai është jurist pasi fitoi diplomën e tij në Janar 2010 nga Universiteti FON.[5]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkëndija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cuculi shkoi në një provë te klubi kroat NK Rijeka në verën e vitin 2012 por u rikthye te Shkëndija për sezonin 2012–13.[6]

Ai u emërua në skuadrën e vitit të 2013–14 Ligës së Parë Maqedonase gjatë kohës kohës që luante me FK Shkëndija.[7]

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cuculi ndoqi trajnerin Shpëtim Duro duke u largua nga Shkëndija e duke u transferuar në Kategorinë Superiore te Partizani për sezonin 2014–15.[8] Ai bëri debutimin e tij më 24 Gusht në javën e parë të 2014–15 Kategorisë Superiore kundër KF Laçit, duke ndihmuar skuadrën e tij në barazimin 1–1.[9] Pas kësaj ndeshje, Cuculi fitoi vendin e tituj të titullarit në qëndër të mbrojtjes. Cuculi shënoi golin e tij të parë me Demat e Kuq më 5 Nëntor në ndeshjen e parë të raundit të dytë të 2014–15 Kupës së Shqipërisë kundër Lushnjes, duke i dhuruar fitoren skuadrëm me një goditje dënimi të shënuar në minutën e 79.[10][11] Ai ishte gjithashtu kapiten i skuadrës për atë ndeshje.[10]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cuculi bëri debutimin e tij me kombëtaren maqedonase më 26 maj 2014 në një ndeshje miqësore kundër Kamerunit, duke hyrë në fushë në minutën e 26 pas një dëmtimi të Goran Popov; Maqedonia humbi ndeshjen me rezultatin 2–0.[12]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FK Shkëndija

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ National Football Teams profile
 2. ^ Soccerway profile
 3. ^ UEFA profile
 4. ^ "Cuculi dhe Shabani pajisen me pasaportë shqiptare". Panorama Sport. 6 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 tetor 2014. Marrë më 19 tetor 2014.
 5. ^ Futbollisti Ardian Cuculi edhe me diplomë të juristit
 6. ^ Ardijan Cuculi training with Rijeka
 7. ^ Team of the season 2013/14
 8. ^ Ardian Cuculi set to sign with Partizani
 9. ^ ""Luftë" për një pikë, Partizani barazon në Laç. Trajneri Duro: Raçiç, "bast" im i fituar". Panorama Sport. 25 gusht 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 shtator 2014. Marrë më 20 shtator 2014.
 10. ^ a b "Partizanin e nderon Cuculi, thyhet Lushnja". Panorama Sport. 5 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 nëntor 2014. Marrë më 9 nëntor 2014.
 11. ^ "Lushnja vs. Partizani Tirana 0–1". Soccerway. 5 nëntor 2014. Marrë më 9 nëntor 2014.
 12. ^ "Macedonia 0-2 Cameroon". BBC Sport. 26 maj 2014. Marrë më 23 tetor 2014.