Arbnor Fejzullahu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arbnor Fejzullahu
Arbnor Fejzullahu.jpg
Fejzullahu me kombëtaren U–21
Të dhënat vetjake
Emri i plotëArbnor Fejzullahu
Datëlindja (1993-04-08) 8 Prill 1993 (29 vjeç)
VendlindjaTërnoc i Madh, Preshevë, RSF Jugosllavi
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
Partizani Tirana
Numri4
Karriera rinore
2005–2010KF Tërnoci
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2010–2011KF Tërnoci20(1)
2011–2014Besa Kavajë72(1)
2014–Partizani Tirana33(0)
Kombëtarja
2011–2012Shqipëria U–193(0)
2011–2014Shqipëria U–216(0)
2015–Shqipëria1(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 15 Janar 2015
‡ National team caps and goals correct as of 5 Mars 2014

Arbnor Fejzullahu (lindur më 8 Prill 1993Tërnoc i Madh, Preshevë) është një futbollistë shqiptar nga Kosova i cili luan me klubin shqiptar Partizani TiranaKategorinë Superiore dhe me kombëtaren shqiptare si mbrojtës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fejzullahu ka lindur në fshatin Tërnoc i Madh në jug të Serbisë, RSF Jugosllavi ku ai luajti me klubin lokal etnik shqiptar KF Tërnoci. Ai ishte një lojtar i rëndësishëm në formacionin e parë në zemrën e mesfushës që në moshën 17 vjeçare në ligën e 5të të futbollit serb.

Ai kaloi në Shqipëri në verën e vitit 2011 për t'u bashkuar me Besën e Kavajës e cila sapo kishte rënë në Kategorinë e Parë. Pas mbërritjes së tij ai krijoi reagime pozitive nga dy menaxherët e skuadrës, Gugash Magani dhe drejtori sportiv të cilët besonin Fejzullahu do të luante një rol të madhë në objektivin ambicioz të klubit për t'u rikthyer në Kategorinë Superiore.[1]

Partizani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas rënjes së Besës në Kategorinë e Parë, Fejzullahut ju dha leja nga klubi për t'u larguar, dhe pas interesim të disa skuadrave ai vendosi që të bashkohej me Partizanin. Ai firmosi me klubin zyrtarisht më 27 Maj sëbashku me mesfushorin Idriz Batha dhe trajnerin e ri Shpëtim Duro.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serbia U–18 kishte shfaqur interes për Fejzullahun në Janar 2011, por ai refuzoi kërkesën për të përfaqsuar Serbinë, duke deklaruar se ai kurrë nuk do të luante për Serbinë por vetëm për Shqipërinë. Vendimi i tij u përshëndet nga shumë komunitete shqiptare në Serbi.[2]

Në Gusht 2011 ai u ftua nga Federata Shqiptare e Futbollit për të marrë pjesë në një kamp stërvitjeje në KamëzShqipërisë pas rekomandimit të një prej antarëve të tifogrupit mbështetës të kombëtares Tifozat Kuq e Zi, Jetmir Salihu.[3][4][5] Ky kamp stërvitor ishte mbajtur për futbollistët etnik shqiptar. Ai shëndriti mes 30 pjesmarrësve gjë që çdo Federatën Shqiptare të Futbollit për të filluar proçedurat që lojtari të pajisej me pasaportë shqiptare.[6]

Kombëtarja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fejzullahu u thirr për herë të parë në kombëtaren shqiptare nga trajneri Gianni De Biasi më 8 qershor 2015 për një ndeshje miqësore kundër Francës më 13 Qershor, ku ai debutoi duke luajtur në minutat e fundit të suksesit 1–0 në Elbasan Arena, i pari kundër francezëve.[7]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 1 shkurt 2015[8][9]
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Gjithsej
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Besa Kavajë 2011–12 26 1 4 1 30 2
2012–13 20 0 3 0 23 0
2013–14 27 0 0 0 27 0
Gjithsej 73 1 7 1 0 0 0 0 80 2
Partizani Tirana 2014–15 33 0 2 1 35 1
Gjithsej karriera 106 1 9 2 0 0 0 0 115 3

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 14 qershor 2015[10]
Kombëtarja shqiptare
Viti Ndsh Gola
2015 1 0
Gjithsej 1 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Arbnor Fejzullahu: Besa, hapi i karrierës sime". Futbolli Shqiptar. 9 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2012. Marrë më 13 nëntor 2011.
  2. ^ "U-18 interesohen për futbollistët Gjelbërim Taipi dhe Arbnor Fejzullahu". KF Tërnoci. 11 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2011. Marrë më 13 nëntor 2013.
  3. ^ "Shqipëria fton Amir Rrahmani dhe Arbnor Fejzullahu". Gool.al. 1 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2011. Marrë më 26 qershor 2015.
  4. ^ "Arbnor Fejzullahu ftohet në U19 të Shqipërisë". Tifozat Kuq e Zi. 19 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2011. Marrë më 26 qershor 2015.
  5. ^ "Futbollisti nga Lugina Arbnor Fejzullahu në kombëtaren e Shqipërisë U19". Presheva.com. 19 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2012. Marrë më 13 nëntor 2011.
  6. ^ Moral Pozhegu (15 shtator 2011). "Shqipëria ia realizon ëndrrën" (në anglisht). Info Arkiv. Marrë më 26 qershor 2015.
  7. ^ Presheva (14 qershor 2015). "Arbnor Fejzullahu nga Tërrnoci realizoi ëndrrën: I lumtur për debutimin me Kombëtaren". Presheva jone. Marrë më 16 qershor 2015.
  8. ^ "Albania - A. Fejzullahu - Profile with news, career statistics and history" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 30 tetor 2014.
  9. ^ "Football : Arbnor Fejzullahu" (në anglisht). Football DataBase. Marrë më 30 tetor 2014.
  10. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Arbnor Fejzullahu" (në anglisht). National-Football-Teams. Marrë më 13 tetor 2014.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]