2004–05 Kategoria Superiore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2004-05
Sezoni 2004-05
Fituesi KF Tirana
Zbritjet KS Egnatia
KF Laçi
Golshënuesi
më i mirë
Dorian Bylykbashi (KF Partizani)
‹‹ Kategoria Superiore 2003-04 Kategoria Superiore
2005-06
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 2004-05.

Ky ishte Kampionati i 69të i Shqipërisë. Nisi më 21 gusht, 2004 dhe përfundoi më 20 maj, 2005[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 36 26 6 4 82 32 84
2 KS Elbasani 36 24 7 7 59 27 79
3 KS Dinamo 36 18 8 10 51 30 62
4 KS Vllaznia 36 19 4 13 80 47 61
5 KS Teuta 36 16 4 16 47 49 52
6 KS Shkumbini 36 14 6 16 49 47 48
7 KS Lushnja 36 13 9 14 43 47 48
8 KF Partizani 36 13 7 16 59 58 46
9 KS Egnatia 36 7 7 22 26 48 28
10 KF Laçi 36 0 2 34 13 124 2

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. KF Tirana
Logo KF Tirana

Blendi Nallbani, Elvis Sina, Alban Tafaj, Ervin Bulku, Altin Rraklli, Eldorado Merkoçi, Devi Muka, Ansi Agolli, Gentian Hajdari, Egert Bakalli, Fjodor Xhafa, Saimir Patushi, Geri Çipi, Isli Hidi, Rezart Dabulla, Ervin Fakaj, Ardit Beqiri, Ardian Behari. Trajner: Sulejman Starova

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta