KF Ballkani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ballkani
Emri i plotë Klubi Futbollistik Ballkani
Pseudonimi Xhebrailat
Themelimi Ne vitin 1947 si Rinia
Stadiumi Stadiumi i qytetit
(Kapaciteti: 1,500)
Presidenti Arsim Kabashi
Menaxheri Ismet Munishi
Liga Superliga e Kosoves
2019–20 3
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë

Klubi i Futbollistik Ballkani (KF Ballkani) është një klub futbollistik nga Theranda që luan në superligën e Kosovës.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillimin e aktiviteteve e kishte emrin “Rinia”, klub i cili u themelua në vitin 1947 nga disa sportdashës, me qëllim që të marrë pjesë në gara dhe turne të ndryshme të cilat organizoheshin në atë kohë. Gjerë në vitin 1952 klubi nuk ishte i regjistruar zyrtarisht dhe në këtë vit u regjistrua për herë të parë kur edhe filloi aktivitetin e tij të organizuar dhe të pjesëmarrjes në gara të rregullta.

Gjerë në vitin 1965 klubi është quajtur "Rinia" dhe në këtë vit klubin e merr nën përkujdesje "Industria e Gomës dhe Kimike - Ballkani" kështu që edhe klubi ripagëzohet me emrin KF ”Ballkani”. Rezultatet e KF Ballkanit ishin të shumta.

Ishte anëtare e ligës së pare të Kosovës në vitin 1973/74, pastaj prej fillimit të vitit 1977/78 bëhet prapë anëtare e ligës së pare dhe deri në vitin 2000 ishte anëtarë i po kësaj lige. Ishte njëri ndër klubet e para i cili i braktisi garat nga liga e cila ishte e menaxhuar nga ish Federata e Futbollit të Jugosllavisë. Organizoi për 10 vite klubin e futbollit që t’i kundërvihet okupatorit sërbosllav nga viti 1990 e gjerë me fillimin e luftës në Kosovë. KF “Ballkani” dhe KF”Liria” luajtën ndeshjen e parë në Studençan në ligën e organizuar nga Federata e Futbollit e Kosovës.

Në gjiun e KF” Ballkani” luajtën shumë lojtarë të spikatur Suharekës (Therandas) si psh. nga më të vjetrit: Rexhep Kuçi, Esheref Berisha, Hajrush Berisha, Ali S. Elshani, Salih Hoxha, Isuf Kolgeci, Gafurr Kabashi, Dërvish Shala, Hevzi Shalaj, Nexhat Elshani, Osmani Ramadani, Musli Bylykbashi, Naser Berisha, Lulzim Kolgeci, Arsim Llapatinca, Isuf Asllanaj, Bekim Suka e gjithashtu edhe lojtari më i mirë i Kosovës në vitet e fundit i cili momentalisht luan në Zvicër Visar Berisha si dhe lojtar aktual që luajnë ne kampionatin vendor si, Avni Bytyçi, Fillim Guraziu, Urim Bylykbashi e shumë e shumë të tjerë të cilët dhanë një kontribut të çmuar në afirmimin e futbollit si dhe vlerave tjera njerëzore e disa japin akoma kontributin e tyre në terenet e futbollit si trejnerë e në poste të ndryshme sportive.

Momentalisht KF”Ballkani” gjendet në ligën e parë ku pothuaj është arritur qëllimi që të inkuadrohet në Superligën e Futbollit të Kosovës, me një organizim në të gjitha sferat duke u nisur nga puna me juniorë dhe kategori të reja, si dhe me një organizim të jashtëzakonshëm të simpatizuesve Xhebrailat të cilët në çdo kohë i kanë dhënë zemër dhe në aspekte tjera KF Ballkanit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]