Stadiumi Olimpik Adem Jashari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi Olimpik Adem Jashari
Stadiumi i Trepçës

Stadion Trepča
Olympisches Stadium "Adem Jashari" Mitrovicë.jpg
Pamje nga ndeshja kundër Haitit
Vendndodhja Mitrovicë, Kosovë
Pronari Qeveria e Kosovës
Operatori KF Trepça
Kapaciteti 18,200
Rekordi i spektatorëve 39,000
Madhësia e fushës 105x68 m
Sipërfaqja Bari
Ndërtimi
Gurthemeli 1938
Rinovuar 2014, 2016
Përdoruesit
KF Trepça (1938–1999),
KF Trepça (1999–tani)
Përfaqësuesja kosovare e futbollit (2014–tani)

Stadiumi Olimpik "Adem Jashari" quhet stadiumi në Mitrovicë, Kosovë. Ai shfrytëzohet kryesisht për ndeshjet futbollistike të KF Trepça,Superligën Kosovare. Stadiumi ka një kapacitet prej rreth 18,200 ulëseve dhe është emërtuar me emrin e Adem Jasharit, komandantit dhe themeluesit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së), i cili luftoi për çlirimin e Kosovës nga Republika Federale e Jugosllavisë gjatë viteve 1997 - 98.

Më 5 Mars 2014, është organizuar për herë të parë ndeshja e Ekipit të Futbollit të Kosovës, një ndeshje miqësore kundër Haitit e cila përfundoi me rezultat 0:0.[1]

Ndeshjet Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Konkurrenca Kundërshtari Rezultati Att. Ref
Socialist Federal Republic of Yugoslavia SFR Jugosllavi (1946-1992)
1. 31 tetor 1979 1980 UEFA Evropiane të Futbollit kualifikuese të Kampionatit  Rumani 2-1 (0-0) 35,000 [2]
Kosovo Kosovës (2008–)
1. 5 Mars 2014 Ndeshje miqësore  Haiti 0-0 17,000 [1]
2. 21 Maj 2014 Ndeshje miqësore  Turqi 1-6 17,000

Pamje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi Olimpik "Adem Jashari" Mitrovicë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kosovo footballers draw with Haiti in Mitrovica debut". 5 March 2014. Marrë më 14 April 2014. 
  2. ^ "Yugoslavia National Team List of Results 1970–1979". Marrë më 2010-05-31.