Stadiumi Olimpik "Adem Jashari"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi Olimpik "Adem Jashari"
Olympisches Stadium "Adem Jashari" Mitrovicë.jpg
Pamje gjatë ndeshjes së Kosovë
Vendndodhja Flag of Kosovo.svg Mitrovicë, Kosovë
Pronari Federata e Futbollit të Kosovës
Operatori Federata e Futbollit të Kosovës
Kapaciteti 28500
Ndërtimi
Gurthemeli Janar 2010
Hapur Tetor 2014
Çmimi i ndërtimit 2016 (60.000.000€)
Përdoruesit
KF Trepça

Stadiumi Olimpik "Adem Jashari" është stadium sportiv që gjendet në Mitrovicë, Kosovë. Më së shpeshti përdoret për ndeshje futbolli dhe është fusha ku KF Trepça dhe Kombëtarja kosovare e futbollit i zhvillojnë ndeshjet. Stadiumi ka një kapacitet prej 28,500 spektatorësh dhe mban emrin e Adem Jasharit, në prej themeluesve të UÇK-ës.

Ndeshjet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Kampionati Kundërshtari Rezultati Spektatorë
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg RSF e Jugosllavisë (1946–1992)
1. 31-10-1979 UEFA 1980 Flag of Romania.svg Romania 2–1 24,397
Flamuri Republika e Kosovës (2008–)
2. 05-03-2014 Miqësore Flag of Haiti.svg Haiti 0 – 0 17,000
Flamuri Republika e Kosovës (2014–)
3. 21-05-2014 Miqësore Flag of Turkey.svg Turqia 1 – 6 18,000
Flamuri Republika e Kosovës (2014–)
4. 07-09-2014 Miqësore Flag of Oman.svg Omani 1 - 0 15,000
Flamuri Republika e Kosovës (2015–)
5. 10-10-2015 Miqësore Flag of Equatorial Guinea.svg Guinea Ekuatoriale 2 - 0 16,000
Flamuri Republika e Kosovës (2015–)
6. 13-11-2015 Miqësore Flag of Albania.svg Shqipëria 2 - 2 28,000
Flamuri Republika e Kosovës (2017–)
7. 13-11-2017 Miqësore Flag of Latvia.svg Letonia 4 - 3 25,000

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 42°52′56″V 20°51′04″L / 42.882101°V 20.850997°L / 42.882101; 20.850997