Stadiumi Olimpik "Adem Jashari"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stadiumi Olimpik "Adem Jashari"
Stadiumi i Trepçës

Stadion Trepča
Olympisches Stadium "Adem Jashari" Mitrovicë.jpg
Pamje nga ndeshja kundër Haitit
Vendndodhja Mitrovicë, Kosovë
Pronari Qeveria e Kosovës
Operatori Federata e Futbollit e Kosovës
Kapaciteti 28,500
Rekordi i spektatorëve 39,000
Madhësia e fushës 105x68 m
Sipërfaqja Bari
Ndërtimi
Gurthemeli 1938
Rinovuar 2014, 2016
Përdoruesit
KF Trepça (1938–1999),
KF Trepça (1999–tani)
Përfaqësuesja kosovare e futbollit (2014–tani)

Stadiumi Olimpik "Adem Jashari" është stadium sportiv që gjendet në Mitrovicë, Kosovë. Më së shpeshti përdoret për ndeshje futbolli dhe është fusha ku KF Trepça dhe Kombëtarja kosovare e futbollit i zhvillojnë ndeshjet. Stadiumi ka një kapacitet prej 28,500 spektatorësh dhe mban emrin e Adem Jasharit, në prej themeluesve të UÇK-ës. Më 5 Mars 2014, është organizuar për herë të parë ndeshja e Ekipit të Futbollit të Kosovës, një ndeshje miqësore kundër Haitit e cila përfundoi me rezultat 0:0.[1] [2] [3]

Ndeshjet ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Kampionati Kundërshtari Rezultati Spektatorë
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg RSF e Jugosllavisë (1946–1992)
1. 31-10-1979 UEFA 1980 Flag of Romania.svg Rumania 2–1 24,397 [4]
Flamuri Republika e Kosovës (2008–)
2. 05-03-2014 Miqësore Flag of Haiti.svg Haiti 0 – 0 17,000
Flamuri Republika e Kosovës (2014–)
3. 21-05-2014 Miqësore Flag of Turkey.svg Turqia 1 – 6 18,000
Flamuri Republika e Kosovës (2014–)
4. 07-09-2014 Miqësore Flag of Oman.svg Omani 1 - 0 15,000
Flamuri Republika e Kosovës (2015–)
5. 10-10-2015 Miqësore Flag of Equatorial Guinea.svg Guinea Ekuatoriale 2 - 0 16,000
Flamuri Republika e Kosovës (2015–)
6. 13-11-2015 Miqësore Flag of Albania.svg Shqipëria 2 - 2 28,000
Flamuri Republika e Kosovës (2017–)
7. 13-11-2017 Miqësore Flag of Latvia.svg Letonia 4 - 3 25,000

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosovo footballers draw with Haiti in Mitrovica debut". 5 mars 2014. Marrë më 14 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kosova e dha provimin, barazoi pa gola me Haitin" [Kosovo passed the exam, draw without goals with Haiti]. Football Federation of Kosovo. 5 mars 2014.
  3. ^ "Kosovo footballers draw with Haiti in Mitrovica debut". 5 mars 2014. Marrë më 14 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Yugoslavia National Team List of Results 1970–1979". Marrë më 2010-05-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Commons-logo.svg
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Stadiumi Olimpik "Adem Jashari".

Koordinatat: 42°52′56″V 20°51′04″L / 42.882101°V 20.850997°L / 42.882101; 20.850997