KF Trepça '89

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga KF Trepça'89)
Trepça'89
Emri i plotëKlubi Futbollistik Trepça'89 Mitrovicë
Pseudonimi(et)Minatorët
Emri i shkurtërT'89
ThemeluarNe 1992 si Minatori'89
StadiumiStadiumi Riza Lushta
Nxënësia5,000
PresidentiAbedin Zeka
MenaxheriVeton Çitaku
LigaSuperliga e Kosoves
2018–199
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Klubi Futbollistik Trepça'89 është klub bazuar në Mitrovicë. Klubi luan në Superligën e Kosovës. Ekipi i Trepça'89 është shumë i ri dhe është një ekip që i kanë ndër kushtet më të mira në Kosovë.

KF Trepça'89 gjatë periudhës 1945-1989 njihej si Rudari, ndërsa gjatë periudhës 1989-2000 njihej si Minatori'89. Numri 89, simbolizon vitin e grevës së minatorëve të Kosovës 1989. Për këtë klub kanë luajtur futbollistë të njohur si Selman Berisha, Sheremet Jusufi, Sabit Osmani, Elvis Osmani, Seid Onbashi, Riza Lushta dhe të tjerë.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga formimi i klubit në vitin 1989, KF Trepça'89 ka fituar Kupën e Kosovës në futboll në sezonin 2011/12, ndërsa ky klub arritjen më të madhe e ka në sezonin 2016/17, ata u bënë kampionë për herë të parë në historinë e klubit. duke arritur vendin e parë në rradhitjen tabelare në Superligën e Kosovës dhe duke siguruar kualifikimet për në Champions League si klubi i parë në Kosovë që nga themelimi i Federatës së Futbollit të Kosovës [1] dhe i pari pas pranimit në UEFA dhe FIFA në vitin 2016 .

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 9 Shkurt 2017
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1 Flag of Kosovo.svg Pt Bledar Hajdini
3 Flag of Kosovo.svg Mb Milot Kamberi
4 Flag of Nigeria.svg Sm Otto John
5 Flag of Albania.svg Mb Rexhep Memini
6 Flag of Kosovo.svg Mb Lapidar Lladrovci
7 Flag of Palestina.svg Mf Mohammad Al-Kayed (Huazim nga Skënderbeu Korçë)
9 Flag of Kosovo.svg Sm Ardian Muja
10 Flag of Kosovo.svg Mf Shpëtim Idrizi (Kapiten)
11 Flag of Kosovo.svg Sm Fiton Hajdari
12 Flag of Kosovo.svg Pt Enes Çitaku
13 Flag of Kosovo.svg Mb Arbër Potoku (Zv.kapiten)
14 Flag of Albania.svg Sm Arb Manaj
15 Flag of Kosovo.svg Mf Muharrem Jashari
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16 Flag of Kosovo.svg Mb Albert Peci
17 Flag of Kosovo.svg Mf Ylber Maloku
18 Flag of Kosovo.svg Mb Edon Pasoma
19 Flag of Nigeria.svg Sm Odi Henry Chibuze
20 Flag of Kosovo.svg Pt Enis Manxholli
21 Flag of Kosovo.svg Mb Perparim Islami
23 Flag of Kosovo.svg Mb Ilir Izmaku
25 Flag of Kosovo.svg Sm Shend Kelmendi
30 Flag of Kosovo.svg Sm Arbnor Muja
45 Flag of Kosovo.svg Mf Rrahim Nimani
Flag of Cuba.svg Mf Marcel Hernández
Flag of North Macedonia.svg Mb Aleksandar Bagasovski
Flag of Sweden.svg Mf Egzon Sekiraça (Huazim Skënderbeu Korçë)
Flag of Switzerland.svg Mf Gëzim Shalaj
Flag of Sweden.svg Sm Ardian Berisha
Flag of Kosovo.svg Sm Festim Krasniqi

Huazim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18 Flag of Kosovo.svg Mb Edon Pasoma (at Drenica)
19 Flag of Nigeria.svg Sm Odi Henry Chibuze (at Vëllaznimi)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Kosovo.svg Mf Gentian Mazrekaj (at Feronikeli)
Flag of Kosovo.svg Sm Hasan Hyseni (at Gjilani)

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi teknik aktual
Pozita Emri
Krye Trajner Flag of Albania.svg Gugash Magani
Ndihmës Trajner Flag of Albania.svg Klodian Dervishi
Flag of Kosovo.svg Sabit Osmani
Trajneri i portierëve Flag of Kosovo.svg Enver Salihu
Fizioterapeut Flag of Kosovo.svg Nysret Ymeri
Anëtarët e Bordit
Zyra Emri
President Flag of Kosovo.svg Abidin Zeka
Drejtor Sportiv Flag of Kosovo.svg Veton Çitaku

Rangimi i klubit sipas koeficentit në UEFA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 6 dhjetor 2017[2]

Rend Ekipi Pikët
437 Flag of the Faroe Islands.svg ÍF 0.500
438 Flag of Gibraltar.svg St Joseph's 0.250
439 Flag of Kosovo.svg Trepça'89 0.500
440 Flag of San Marino.svg Libertas 0.500
441 Flag of Kosovo.svg Prishtina 0.250
442 Flag of San Marino.svg Juvenes/Dogana 0.250

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.ffk-kosova.com/federata/?page_id=4516
  2. ^ "Member associations - UEFA club coefficient ranking". UEFA. Marrë më 1 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]