KF Feronikeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Feronikeli
Skeda:KF Feronikeli New Logo.jpg
Emri i plotë Klubi Futbollistik Feronikeli
Pseudonimi Tigrat e Zi
Themelimi 8 Prill 1974 (1974-04-08) (45 vite më parë)
Stadiumi Stadiumi Rexhep Rexhepi
(Kapaciteti: 6,000)
Presidenti Naser Ramaj
Menaxheri Zekirija Ramadani
Liga Superliga e Kosovës
2018–19 1
Fanella e parë
Fanella e dytë

KF Feronikeli është një klub profesionist i futbollit me bazë në qytetin Drenas, Kosovë. Ky klub luan në Raiffeisen Superligën e Kosovës, e cila është liga më e lartë në futbollin e Kosovës.[1][2]

Derbin e qytetit KF Feronikeli e zhvillon kunder KF Drenasit. Klubi historikisht ka qenë i lidhur ngushtë me Ndërmarrjen e Re Xehetaro - Metalurgjike "Ferronikeli", pasi impianti në fjalë është ndërtuar në vitin 1984.[3][4]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi luanë lojërat si nikoqir në Stadiumin Rexhep Rexhepi në Drenas, i cili ka një kapacitet prej 6000 spektatorësh. Stadiumi është emërtuar me emrin e ish-lojtarit dhe kapitenit të klubit Rexhep Rexhepi, i cili ra dëshmor duke luftuar për lirinë e Kosovës, si pjestar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe u vra më 12 shkurt të vitit 1999 nga forcat Serbe.[5] Në dhjetor të vitit 2012, filloi puna në terren, në mënyrë që tër renovohej stadiumi i vetëm në Drenas, me fonde të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Në janar të vitit 2014 udhëheqja komunale, filloi të kërkojë investime nga qeveria qendrore dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve për të përfunduar renovimin e plotë të stadiumit. Kjo u arrit më 23 maj të vitit 2014, kur Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve së bashku me udhëheqjen komunale të Drenasit nënshkruan marrëveshjen për të investuar €100,000 në tre faza të procesit të rinovimit të stadiumit.[6] E gjithë kostoja totale e projektit ishte €200,000, dhe etapa e dytë u përfundua gjatë sezonit 2014-15, ndërsa faza e tretë ka përfunduar pas përfundimit të sezonit në verën e vitit 2015.[7]

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

League

Kosova Superleague

  • Fituesi (3): 2014-15, 2015-16, 2018-19

Liga e Parë në Kosovë

  • Fituesit(1): 2011-12
Kupa

Kupa Kosovare 

  • Fituesi (2): 2013-14, 2014-15

Superkupa e Kosovës

  • Fituesi (1): 2014-15

Kupa e Pavarësisë

  • Fituesi (1): 2014

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of Kosovo.svg Pt Flamur Neziri
2 Flag of Kosovo.svg Mb Vloresim Istogu
3 Flag of Kosovo.svg Mb Ismet Caka
4 Flag of Kosovo.svg Mb Fidan Gërbeshi (Captain)
5 Flag of Kosovo.svg Mb Ardian Limani
6 Flag of Kosovo.svg Mf Astrit Thaçi
7 Flag of Kosovo.svg Mf Mentor Zhdrella
8 Flag of Kosovo.svg Mf Mark Milicaj
9 Flag of Kosovo.svg Sm Mevlan Zeka
10 Flag of Kosovo.svg Mf Isa Eminhaziri
11 Flag of Kosovo.svg Sm Perparim Livoreka
Nr. Pozicioni Lojtari
14 Flag of Kosovo.svg Mf Mirlind Demaku
17 Flag of Kosovo.svg Mf Mendurim Hoti
18 Flag of Kosovo.svg Mb Haxhi Shala
19 Flag of Kosovo.svg Mb Lulzim Doshlaku
20 Flag of Kosovo.svg Mf Behar Maliqi
25 Flag of Kosovo.svg Mf Bujar Shabani
26 Flag of Kosovo.svg Pt Burim Sadiku
27 Flag of Kosovo.svg Mf Arxhend Bardhi
77 Flag of Kosovo.svg Mf Burim Qorri
Flag of Kosovo.svg Mf Qendrim Krasniqi

Zyrtarët e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyrtarët
Emri Roli
Flag of Kosovo.svg Ekrem Elshani President
Flag of Kosovo.svg Artan Berisha General manager
Flag of Kosovo.svg Bekim Isufi Sporting director
Flag of Kosovo.svg Ilir Demaku School coordinator
Flag of Kosovo.svg Isak Smajli Secretary
Flag of Kosovo.svg Shaban Mehmeti Spokesperson

Stafi stërvitor
Emri Roli
Flag of Kosovo.svg Afrim Tovërlani Manager
Flag of Kosovo.svg Ramiz Dervishi Assistant manager
Flag of Kosovo.svg Avni Hasani Goalkeeper coach
Flag of Kosovo.svg Besim Bytyçi Club doctor
Flag of Kosovo.svg Adem Hykolli Physiotherapist

Anëtarët e bordit
Emri
Flag of Kosovo.svg Lavdim Gashi
Flag of Kosovo.svg Fadil Demaku
Flag of Kosovo.svg Haki Xhemaili
Flag of Kosovo.svg Tahir Tahiri
Flag of Kosovo.svg Agim Kastrati
Flag of Kosovo.svg Adem Bucolli

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]