KF Feronikeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Feronikeli
300 px
Emri i plotë Klubi Futbollistik Feronikeli
Pseudonimi Tigrat e Zi
Themelimi 8 Prill 1974 (1974-04-08) (47 vite më parë)
Stadiumi Stadiumi Rexhep Rexhepi
(Kapaciteti: 6,000)
Presidenti Naser Ramaj
Menaxheri Zekirija Ramadani
Liga Superliga e Kosovës
2018–19 1
Fanella e parë
Fanella e dytë

KF Feronikeli është një klub profesionist i futbollit me bazë në qytetin Drenas, Kosovë. Ky klub luan në Raiffeisen Superligën e Kosovës, e cila është liga më e lartë në futbollin e Kosovës.[1][2]

Derbin e qytetit KF Feronikeli e zhvillon kunder KF Drenasit. Klubi historikisht ka qenë i lidhur ngushtë me Ndërmarrjen e Re Xehetaro - Metalurgjike "Ferronikeli", pasi impianti në fjalë është ndërtuar në vitin 1984.[3][4]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi luanë lojërat si nikoqir në Stadiumin Rexhep Rexhepi në Drenas, i cili ka një kapacitet prej 6000 spektatorësh. Stadiumi është emërtuar me emrin e ish-lojtarit dhe kapitenit të klubit Rexhep Rexhepi, i cili ra dëshmor duke luftuar për lirinë e Kosovës, si pjestar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe u vra më 12 shkurt të vitit 1999 nga forcat Serbe.[5] Në dhjetor të vitit 2012, filloi puna në terren, në mënyrë që tër renovohej stadiumi i vetëm në Drenas, me fonde të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve. Në janar të vitit 2014 udhëheqja komunale, filloi të kërkojë investime nga qeveria qendrore dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve për të përfunduar renovimin e plotë të stadiumit. Kjo u arrit më 23 maj të vitit 2014, kur Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve së bashku me udhëheqjen komunale të Drenasit nënshkruan marrëveshjen për të investuar €100,000 në tre faza të procesit të rinovimit të stadiumit.[6] E gjithë kostoja totale e projektit ishte €200,000, dhe etapa e dytë u përfundua gjatë sezonit 2014-15, ndërsa faza e tretë ka përfunduar pas përfundimit të sezonit në verën e vitit 2015.[7]

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

League

Kosova Superleague

 • Fituesi (3): 2014-15, 2015-16, 2018-19

Liga e Parë në Kosovë

 • Fituesit(1): 2011-12
Kupa

Kupa Kosovare 

 • Fituesi (2): 2013-14, 2014-15

Superkupa e Kosovës

 • Fituesi (1): 2014-15

Kupa e Pavarësisë

 • Fituesi (1): 2014

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Pozicioni Lojtari
* Flag of Kosovo.svg Florjan Smakiqi
99 Flag of Kosovo.svg Yll Hoxha
* Flag of Kosovo.svg Perparim Islami
4 Flag of Kosovo.svg Albert Dabiqaj
5 Flag of Kosovo.svg Lapidar Lladrovci (Captain)
6 Flag of Kosovo.svg Astrit Thaçi
7 Flag of Kosovo.svg Mendurim Hoti
8 Argjend Malaj
9 Flag of Kosovo.svg Mevlan Zeka
11 Jean Da Silva
* Van Dave Harmon
* Flag of Kosovo.svg Ilir Berisha
* Keith Groeneveld
* Prince Balde
* Besmir Bojku
* Nicolas Andrwes
* Flag of Kosovo.svg Met Millaku

Zyrtarët e klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyrtarët
Emri Roli
Flag of Kosovo.svg Naser Ramaj President
Flag of Kosovo.svg Ragip Veseli General Manager
Flag of Kosovo.svg Malsor Gjonbalaj Sporting director
Flag of Kosovo.svg Leutrim Krasniqi TMNGR
Flag of Kosovo.svg Isak Smajli Secretary
Flag of Kosovo.svg Erlind Krasniqi Spokesperson
Flag of Kosovo.svg Adem Bucolli Security
Flag of Kosovo.svg Arton Hajdari School coordinator
Flag of Kosovo.svg Bahri Baliu Paymaster
Flag of Kosovo.svg Avni Zogu Accountant
Flag of Kosovo.svg Shkelzen Limani FIFA Connect
Flag of Kosovo.svg Elmi Limani Groundsman

Stafi stërvitor
Emri Roli
Flag of Kosovo.svg Afrim Tovërlani Headcoach
Flag of Kosovo.svg Faruk Elashani Ass. Coach
Flag of Kosovo.svg * Goalkeeper coach
Flag of Kosovo.svg Arton Haziraj Club doctor
Flag of Kosovo.svg Arton Lestrani Physiotherapist

Anëtarët e bordit
Emri
Flag of Kosovo.svg -
Flag of Kosovo.svg -
Flag of Kosovo.svg -
Flag of Kosovo.svg -
Flag of Kosovo.svg -
Flag of Kosovo.svg -

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ferronikeli shkruan historine ne Kosovë!
 2. ^ "Ferronikeli kampion, Drenasi në festë". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Ndërmarrja e re Ferronikeli nderohet më medalje dhe mirënjohje nga KF Ferronikeli". Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Cunico Burimeve fituar NewCo Ferronikeli complex në Drenas në prill të vitit 2006, pas përfundimit të suksesshëm të procesit të privatizimit". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 prill 2011. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Ferronikeli përkujtoi Rexhepin
 6. ^ MKRS - ja ndanë 100 mijë euro për stadiumin në Drenas dhe 50 mijë për Pallatin e Kulturës në Gjakovë
 7. ^ "Feronikelit më stadiumit nga stinori pranveror". Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 tetor 2015. Marrë më 4 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)