Jump to content

KF Hysi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Klubi Futbollistik Hysi (KF Hysi) ishte një klub futbolli bazuar në Podujevë, në rrethin e Prishtinës, që u themelua në vitin 2002 dhe u shua më 14 shkurt 2014.

Logo e KF Hysi
Emri KF Hysi
Themelimi 2002
Stadiumi Stadiumi Merdar
Kapaciteti ~1,500
President Isen Sadiku
Liga Raiffeisen Superilga e Kosoves

Historia e Klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Hysi kishte trajner Adil Vokrri, vëllain e legjendes se futbollit kosovare Fadil Vokrri. KF Hysi kishte edhe trajner te tjere te njohur per të futbollin kosovar, Hysni Maxhuni dhe Luan Prekazi. Kryeshefi i klubit ishte edhe Arbnor Morina.

KF Hysi ishte anetar i Raiffeisen Super Ligës së Kosoves që nga viti 2006 dhe në udhëheqjen e Hysni Maxhunit fitoi Kupen e Kosovës po ashtu dhe Raiffeisen Super Ligën e Kosovës në sezonën 2010-2011.

KF Hysi hapi terrenin e tij të ri në Merdar, afër Podujevës, në vitin 2007.

Koordinatori i Akademisë është i njohur si një nga legjendat e futbollit kosovar, Luan Prekazi. KF Hysi ishte anëtar i Grupit Hysi një nga kompanitë më të mëdha në Kosovë, që janë në pronësi të z. Isen Sadiku. KF Hysi ishte i vetmi klub privat i futbollit në ndarjen e elitës së Kosovës.

Sukseset e KF Hysi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2008-09[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin 2008-09, KF Hysi fitoi Kupën e Kosovës kundër kampionëve në të ligës KF Prishtina.

Sukseset e vitit 2009 u kurorëzuan kur Federata e Futbollit e Kosovës, bëri publike listën e futbollistëve më të mirë për vitin 2009. Kjo u bë në bazë të vlerësimit të 12 trajnerëve të Raiffeisen Superligës së Kosovës, dhe më këtë rast pra mesfushori i Hysit, Mentor Zhdrella, u shpall futbollisti i vitit në Kosovë. E në anën tjetër edhe futbollisti tjetër i Hysit, Enis Zabërxha, u shpall golashënuesi më i mirë me 21 gola të shënuara. KF Hysi u shpall edhe klubi më “fair-play”. Ndërsa në top dhjetë lojtarët më të mirë të vitit pos Mentor Zhdrelles dhe Enis Zabërxhës ishte edhe lojtari Labinot Osmani.

2010-11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, FC Hysi shpallet kampion i Kosovës në Superligë Zhdrella futbollisti i vitit 2011, ndërsa ne top dhjetë futbollistët më të mirë të vitit edhe Enis Zabërgja e Florim Bërbatovci. FC Hysi është fitues i edicionit të katërt të turneut tradicional mbarëshqiptar ‘Kupa Pavarsia 2011’, pasi në ndeshjen finale mundi Shkëndijën e Tetovës me rezultat 3:0 pas ekzekutimit të penaltive, pasi në kohën e rregullt nuk pati fitues.

Ne mesin e shumë futbollistëve që ishin pjesë e FC Hysi: Mentor Zhdrella në vitet 2009, 2010, 2011 dhe 2013 u shpall si futbollisti më i mirë në Kosovë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]