Pallati i Drejtësisë i Prishtinës

Coordinates: 42°38′00″N 21°10′24″E / 42.633386°N 21.173455°E / 42.633386; 21.173455
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati i Drejtësisë i Prishtinës
Informacion i përgjithshëm
StatusiHapur
Stili arkitekturalQytetar
QytetiPrishtinë
ShtetiKosova Kosova
Koordinatat42°38′00″N 21°10′24″E / 42.633386°N 21.173455°E / 42.633386; 21.173455
Ndërtimi filloi23 qershor 2011
Inauguruar12 janar 2014
KostoAfërsisht 30 milionë €
Klient

Pallati i Drejtësisë (serbisht: Палата правде / Palata pravde) në Prishtinë është selia e shumicës së gjykatave të Republikës së Kosovës.[1] Ndodhet në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë. Ndërtimi i tij filloi më 23 qershor 2011 dhe vazhdoi më 2014.[2][3] Pallati i Drejtësisë është një projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe qeveria e Kosovës me një kosto të përafërt prej 30 milionë €.

Institucionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Institucionet që janë të vendosura brenda ndërtesës:[4]

 • Gjykata Kushtetuese
 • Këshilli Gjyqësor i Kosovës
 • Gjykata e Lartë
 • Gjykata Tregtare
 • Gjykata e Lartë për Kundërvajtje
 • Gjykata Rajonale e Prishtinës
 • Gjykata Komunale e Prishtinës
 • Gjykata Komunale për Kundërvajtje e Prishtinës
 • Prokuroria Speciale
 • Prokuroria e Shtetit
 • Prokuroria Publike e Qarkut në Prishtinë
 • Zyra e Prokurorit Publik Komunal
 • Institucionet ndërlidhëse

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Pallati i Drejtësisë gati në janar të 2014-tes". Koha Ditore. 12 nëntor 2013. Marrë më 2 mars 2013.[lidhje e vdekur]
 2. ^ "Pallati i Drejtësisë, qershorin e ardhshëm". Kosovapress. 18 maj 2012. Marrë më 2 mars 2013.
 3. ^ EULEX Kosovo. "A new home for Kosovo's Justice institutions - Foundation stone for the Palace of Justice" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 2 mars 2013.
 4. ^ Kosovo Judicial Council. "Palace of Justice" (në gjermanisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]