Jump to content

Swiss Diamond Prishtina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Swiss Diamond Hotel Prishtina është një hotel luksoz me pesë yje në Prishtinë, Kosovë. Hoteli ndodhet në Sheshi Nëna Terezë, bulevardin kryesor në lagjen qendrore të qytetit.[1]

Hoteli është vlerësuar ndërkombëtarisht me Çmimin Ndërkombëtar Star Diamond nga Akademia Amerikane e Shkencave të Mikpritjes për ambientin e tij luksoz dhe shërbimet e personalizuara të ofruara.[2]

Hoteli Swiss Diamond u hap më 1 dhjetor 2011, pas rinovimit të hotelit të vjetër ekzistues Iliria. Hoteli i dikurshëm Iliria u privatizua në vitin 2006 nga Mabetex dhe Union Commerce, me aksioner kryesor biznesmenin shqiptar Behgjet Pacolli.[3][4][5]

  1. ^ Hajdini, Florina (4 dhjetor 2011), Luksi Zviceran Arrin në Prishtinë (Swiss luxury arrives in Pristina), Gazeta Jeta në Kosovë, arkivuar nga origjinali më 27 prill 2014, marrë më 2013-08-27
  2. ^ Swiss Diamond Hotel Prishtina - Prishtina, Kosovo (në anglisht), The American Academy of Hospitality Sciences, arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2016, marrë më 2013-08-27
  3. ^ Fact Sheet Hotel Iliria (PDF), Kosovo Trust Agency, 6 shtator 2005, arkivuar nga origjinali (PDF) më 31 dhjetor 2023, marrë më 2013-08-27
  4. ^ Krasniqi-Veseli, Luljeta (2012-04-22), Çfarë po ndodh me "Grand Hotelin" (What's going on with Grand Hotel), Radio Evropa e Lirë, marrë më 2013-08-27
  5. ^ PRIVATIZIMI DHE POST- PRIVATIZIMI NË KOSOVË: NJE GOTË GJYSMË BOSH APO GJYSMË E PLOTË? (PRIVATIZATION AND POST-PRIVATIZATION IN KOSOVO: A CUP HALF EMPTY OR HALF FULL?) (PDF), Riinvest Institute, shtator 2008, fq. 42, arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015, marrë më 2013-08-27

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]