Jump to content

Sigal Prishtina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Klubi i Basketbollit Prishtina, njohur zyrtarisht si Z Mobile Prishtina, për arsye sponsorizimi, është një klub profesionist kosovar basketbolli, i bazuar në Prishtinë.

Ekipi aktualisht konkuron në Superligën Kosovare të Basketbollit, në Ligën Ndërkombëtare Ballkanike të Basketbollit dhe në Kupën e Evropë FIBA. Sigal Prishtina është klubi më i suksesshëm në Kosovë, duke fituar 10 kampionate kombëtare, 11 kupa kombëtare dhe 3 superkupa në 13 viteve të fundit. Që nga viti 2013 klubi ka garuar në Ligën Ndërkombëtare Ballkanike të Basketbollit dhe u bë klubi i parë kosovar që e fitoi këtë kompeticion në vitin 2015 pasi mundi klubin bullgarian BC Rilski Sportist në finale. Në vitin 2015 iu bashkua kompeticionit europian të sapoformuar, Kupës së Evropës FIBA.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi fillimisht u themelua në vitin 1970, por klubi kishte grumbulluar një borxh të madh deri në vitin 2004, gjë që çoi në tërheqjen e klubit origjinal dhe një klub tjetër me emrin OJQ KB Prishtina u formua në vend të tij.[1] Borxhet më pas u trashëguan nga klubi i ri dhe ata nuk ia dolën dot t'i shlyenin, gjë që çoi sërish në tërheqjen e klubit dhe një klub tjetër u formua përsëri në vend të tij.[2][3]

Kupat evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2013-14 KB Sigal Prishtina luajti sezonin e parë në Evropë në Ligën Ndërkombëtare Ballkanike të Basketbollit. Në sezonin e parë KB Prishtina zuri vendin e dytë në Sezonin e Rregullt me 11 fitore dhe 5 humbje. Në sezonin 2014-15 Sigal Prishtina fitoi Trofeun e Ligës Ndërkombëtare Ballkanike të Basketbollit, ku në finale ata mundën BC Rilski Sportist (BUL) në të dyja ndeshjet, së pari në Prishtinë, ku fitoi me rezultatin 74-72 dhe së dyti në Bullgari me rezultatin 80-71 për të fituar trofeun. Në sezonin 2015-16 KB Sigal Prishtina luajti në Kupën e Evropës FIBA për herë të parë, kur ata nuk arritën të kualifikohen për raundin e ardhshëm me 2 fitore dhe 4 humbje në grup.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampeticionet kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Superligën Kosovare të Basketbollit
  • Fitues(10): 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2014, 2015
Kupa e Kosovës
  • Fitues (11): 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014, 2016
Superkupa e Kosovës
  • Fitues (3): 2012, 2013, 2014

Kompeticionet rajonale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liga e Ballkanit

  • Fitues (2): 2015, 2016

Trajnerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trajneri Vitet që ka qenë aktiv
Kosova Ibrahim Karabegu 1999–2000
Shqipëria Bujar Shehu 2000–2001
Kroacia Čedomir Perinčić 2001–2002
Maqedonia e Veriut Enver Sllamniku 2002–2003
Kroacia Josip Gjergja 2003–2004
Turqia Ekrem Memnun 2004–2005
KOS Vllaznim Perani

Kosova Arben Krasniqi

2005

2005–2013

Turqia Ahmet Kandemir 2013
Turqia Ceyhun Cabadak 2013
Maqedonia e Veriut Marin Dokuzovski 2014
Maqedonia e Veriut Marjan Ilievski 2014–15
Qiproja Antonis Constantinides 2015–16
Lituania Audrius Prakuraitis 2016–2017
Turqia Ahmet Kandemir 2017
Kosova Andin Rashica 2018
Gjermania Matthias Zollner 2018–

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shuarja, zgjidhje e vetme". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2016. Marrë më 14 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Shuhet KB Prishtina". Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2016. Marrë më 14 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "KB Prishtina vazhdon funksionimin - e ndarë në dysh". Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2016. Marrë më 14 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)