RTV21

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Radio Televizioni 21
ShtetiKosova Kosova
SelitëPrishtinë, Kosovë
Programimi
Gjuha/ëtShqip
Pronësia
PronariAfërdita Saraçini
Florin Kelmendi

Radio Televizioni 21 (shkurt RTV21) është një kompani mediale me seli në Prishtinë, Kosovë, që përfshin një kanal televiziv, një radio dhe një faqe të internetit. U hap ne vitin 2001

E themeluar si Radio 21 në internet më 21 shtator të vitit 2000 nga Afërdita Saraçini dhe bashkëshorti i saj, Florin Kelmendi, ky transmetues kishte program informativ 30 minutësh për ngjarjet në Kosovë gjatë luftës 1998-1999. Radio 21 përkohësisht ka transmetuar nga Shkupi gjatë bombardimeve të NATO-s (mars - qershor 1999) pasi stafi i saj u dëbua prej serbëve nga Kosova. Me mbarimin e luftës fillon ringjallja e këtij transmetuesi dhe me ndihmën e donacionet nga jashtë përpos radios lancohet edhe kanali televiziv kombëtar TV 21. RTV 21 transmeton 24 orë në rrjetin tokësor dhe atë satelitor në Amerikë dhe Evropë. Edhe Radio 21 transmeton 24 orë përmes valëve FM.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]