Jump to content

Për Ty

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Për Ty
Por Tí
GjiniaTelenovelë, Dramë, Romancë
Krijuar ngaLigia Lezama
José Luis Durán
Luajnë
kompozitori i muzikës hapëseZeze di Camargo & Luciano - Doy la Vida Por un Beso
ShtetiMeksika
Gjuha në prodhimin origjinalSpanisht
Nr. i episodeve125
Prodhimi
Kohëzgjatja25
Kompania e prodhimitTV Azteca

Për Ty (origj. Por Tí) është një telenovelë meksikane, prodhua 2002 nga TV Azteca dhe transmetua 2004Top Channel. Filloi transmetim me 15 prill 2002 ne Meksiko.

Kjo telenovele ka pasur suksesin e saj ne shqiperi per vet faktin se ka qene e para telenovele e dubluar ne gjuhen shqipe. Ketu tregohet dashuria e nje dy te rinjve te cilet njihen ne rrethana jo te mira. Por me peripecite qe ata kalojnee bejne telenovelen shume interesante.

Kenga shoqeruese ka qen kenduar nga grupi Sin Bandera, Llegaste tu.

Regjizor: Martin Barraza

Skenari nga: José Luis Durán (pershtatja), Ligia Lezama (historia)

Personazhet:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ana de la Reguera ... María

Leonardo Garcia Vale ... Antonio

Francisco de la O ... César

Vanessa Ciangherotti ... Paola

Andrea Noli ... Andrea

Gloria Peralta ... Julieta

Xavier Massimi ... Omar

Mariana Torres ... Marisol

Rodrigo Cachero ... Luis

Tamara Monserrat ... Helena

Luis Felipe Tovar ... Coronado

Claudia Islas ... Virginia

Fernando Becerril ... Arturo

Regina Tornr ... Francisca

Alejandra Ley ... Gloria

[[Per Ty) eshte version i telenoveles argjentinase "Pasione", prodhim i vitit 1988, me aktore kryesore Grecia Colmenares dhe Raul Taibo. Ne vitin 1995 , TV Azteca realizoi versionin e saj te pare me titullin "Me gjithe shpirt" me aktore kryesore Gabriela Roel dhe Andres Garcia. Ne vitin 2015, TV Azteca realizoi versionin e saj te trete te historise me titullin "Me shume dashuri", me aktore kryesore Melissa Berrera dhe Leonardo Garcia.