Diskutim:RTV21

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin RTV21. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

kompani mediale - mendojë se duhet shkru shkurt shqip sepse

  1. kompania nuk e di shka ashtë nëse mendohet në shoqëri aksionare duhet ashtu të shkruhet
  2. artikulli ka për qëllim informimin e lexuesit për RTV 21 që e shehë në Televizion
  3. sa e di termi kompani përdoret për reklam
  4. sa e di ktyne seneve i thoji Stacione radio-televizive për qita e kena fjalen
  5. Nëse RTV ka ndojë veprimtari tjeter pos kësaj atëher ajo veprimtari e ka edhe emrin
  6. Mediale nuk po më hinë në krye (po e kuptoj qorras, edhe vet e përdori po e përdori qorras) gjejeni një fjalë që me pa edhe une ma mirë.

Tashti po propozojë:

RTV 21 është një ndërmarrje akcionare

(shoqërore, private)

që kryen shërbime informative dhe shoqërore. Kjo ndërmarrje ka disa fusha të shërbimeve si radiostacionin, stacionin televiziv dhe ...

E di që ka dallim në mes të Ndërmarrjes dhe Sipërmarrjes.

Ndërmarrja (Gjer. Betrieb, kujdes ka dy kuptime në gjermanisht si Fabrikë dhe si Ndërmarrje) nënkupton prodhimin e gjësendi dhe në të mund të hynë edhe degë të Sipërmarrjes zakonisht tregtia.

Sipërmarrja (biznisi, menaxhimi i jashtëm) = Agjentët, Shitësit, Puntorë që kryejnë shërbime të ndryshme shoqërore etj.

Këto dyja janë terme aq të pastra e të kuptueshme sa nuk bënë më. Nuk vijin prej Hipi Zhdripit por prej dikuj tjeter. Vijin prej Odës Ekonomike të Kosovës ose Shqipëris gjatë kohës kur nuk kanë pasur brenga për tregun por për gjuhën- hahahah

P&P[Redakto nëpërmjet kodit]

Tung X (te lutem regjistrohu edhe nenshkruaju kur te shkruash qe te dijme me kend po bisedojme),
Keshtu, se pari, termi "kompani mediale" perdoret nga vet pronaret e RTV21 (shiko www.rtv21.tv) prandaj edhe une e perdora kete term sepse pronaret me se miri e dine se cka jane duke ndertuar. Se dyti, termi "kompani" besoj qe eshte i sakte sepse kompania mundet me qene shoqeri aksionare, por nuk eshte e domosdoshme (p.sh. mundet me qene "Limited Liability Company"). Nese ka ndonjeri prej jush ndonje ide me te mire atehere urdheroni edhe sygjeroni, gezohem shume nese mundemi me e gjete ndonje term apo fjale 100% shqip. Termi kompani nuk perdoret per reklam, nuk e di cka po nenkupton me kete, por kompani dmth firmë (qe prap nuk eshte fjale shqipe).
Shiko, me kompani mediale nenkuptohet qe nje kompani (firmë) eshte pronare e nje kanali televiziv, nje radio stacione dhe nje websajti. Mundet neser RTV21 me e hap edhe nje kanal televiziv edhe me e quajte "TV Visit Prishtina", keshtuqe "TV Visit Prishtina" eshte stacion televiziv, por RTV21 eshte kompani qe eshte pronare e media-ve si Radio 21, TV 21 edhe TV Visit Prishtina. Pra, sipas mendimit tim, kompani mediale eshte nje kompani (firmë) qe eshte pronare e media te ndryshme, gazeta, radio, tv, websajta dhe mjete te tjera informative.
Shpresoj qe do te sqarohemi mire edhe pajtohemi cka eshte me mire me perdore. Me te mira, VisitPrishtina 16 Tetor 2006 00:33 (UTC)
Dan, a ti shkruve a? VisitPrishtina 16 Tetor 2006 00:36 (UTC)
Po a po e shehë Hipi Zhdripi, pata problem me shfletuesin. Kompania oshtë shoqëri tashti këta që po e përdorin ë kuptimin shoqëri e disa firmave. Po nejse shqip është tamom për qitë punë Sipërmarrje, sepse me Sipërmarrje mundesh me kuptu marrjen për sipër të disa punëve të disa ndërmarrjeve dhe me i qeveris ato. "Kompania RTV21" është bashkim i disa ndërmarrjeve dhe RTV21 e bënë qeverisjen e atyre ndërmarrjeve dhe ka kryesish të merret me punë në fushën operative ndërsa vetë radio dhe televizioni janë ndërmarrjet dhe në to punonë puntorët që hynë në fushën e prodhimit. Sa di une Kompania ashtë bashkim i nivelit edhe më të lartë. P.sh struktura e Trepçës mundet me u thirrë Kompani (aty hynë fabrika e sipërmarrje si Feronikli, Metaliku, etj). Me fjalë tjera Kompania është një lloj shteti ekonomik ma neltë ska, edhe ajo është duhet të dispozoj kapital në rastë falimentimi. (Nejse krejt i sigurt nuk jomë po e di që Ziko kompani, Une kompani etj ja kan ndryshu kptimin e fjalës) Upss Agrokosova munet me konë Kompani--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2006 04:39 (UTC)

Upss!Koncerni që i thojin gjermanisht muet me u krahasu me perandorin në sistemin shtetrorë.--Hipi Zhdripi 16 Tetor 2006 04:41 (UTC)

O Dan zotnia, a u lodhe? Une Dan nuk jam ekonomist edhe nuk jam i sigurt cfare termash duhet me u perdore, veq sipermarrje sipas te gjitha gjasave koka term shqip qe po e mbulojka kuptimin e kompanise, por une per veti nuk pasna ndegju edhe nuk jom kompetent per kete pune. S'po di cka me te thane. Bonja qysh ta merr mendja. Me te mira, VisitPrishtina 16 Tetor 2006 11:41 (UTC)
Edhe nje sen Dan. Keta punetoret e Qendres per Edukim dhe Perparim (shiko: www.gjuha-shqipe.com) qe e kane pergadit ate korigjuesin drejtshkimor mediat po i quajne mediet, si p.sh. mediet ne Kosove. Pra, duhet me mendu qysh me i emru mire kategorite. Edhe, po i njejta ceshtje rreth emrimit te kategorive, sipas mendimit tim kategoria Stacione televizioni duhet me qene Stacione televizive -- keshtu u quajke perpara ne gazeta shqip. Po pres me ndegju prej teje cka po mendon per keto dy emrime. VisitPrishtina 16 Tetor 2006 11:46 (UTC)
Opa, kqyr qysh e paskan gabu keta te QEP-it edhe vet ne websajtin e tyre: ne "menu" tek "Per ne" e kane shkru "Mediet per ne" -- ndersa ne krye te web faqes per raporte te mediave e kane shkru "Mediat per ne" (shiko: http://www.gjuha-shqipe.com/mediatperne.html). Phaaa, shume po me iriton kjo "pa konsistencë" apo ndryshueshmëri. Pra, harroje ate ceshtjen e pare. Ka mbet vetem "stacione televizive" apo "stacione televizioni". Me te mira, VisitPrishtina 16 Tetor 2006 11:51 (UTC)

TopLista Rtv21