Autostrada R6

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Autostrada R6 ( ose Autostrada Arbën Xhaferi) është autostradë me lokacion në Kosova. Është e gjatë rreth 60 km dhe është duke u ndërtuar me një buxhet prej € 600 milion. Duke formuar një pjesë të E65, autostrada e dytë e Kosovës e lidh kryeqytetin e saj Prishtina me kufirin maqedonas te Hani i Elezit, që është rreth 20 km larg kryeqytetit maqedonas Shkupi. Punimet në autostradë filluan në Korrik 2014 dhe kanë përfunduar më 29 Maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]